czwartek, 18 kwietnia, 2024
Aktualności

Robotyka w SP w Grabownicy Starzeńskiej [FOTO]

Od powszechnego stosowania robotyki i programowania nie ma odwrotu. Robotyka to dziedzina wiedzy działająca na pograniczu mechaniki, automatyki, elektroniki, cybernetyki i informatyki. Zajęcia z robotyki prowadzone w szkole stanowią bardzo duży potencjał edukacyjny. Budowanie i programowanie robota utrwala, rozszerza i pokazuje w praktyce wiedzę z zakresu matematyki, informatyki, techniki i fizyki.

Zapotrzebowanie na dobrych programistów na świecie stale rośnie. Dlatego też w Szkole Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej podjęto działania mające na celu przygotowanie szkoły, uczniów i nauczycieli do programowania i robotyki. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w ramach grantu Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Warsztaty odbyły się w Krośnie w miejscowej placówce Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Dzięki temu dwie uczennice zdobyły mnóstwo doświadczenia, którym dzielą się obecnie z rówieśnikami w szkole. Ponadto nauczyciel szkoły uczestniczył w konferencji „Programowanie z robotyką w szkole – przykłady dobrej praktyki”.
Wszystkie te działania spowodowały, że dzięki dużej pomocy sponsora w Szkole Podstawowej w Grabownicy zakupiono zestaw do nauki programowania i robotyki. Zestaw Lego Mindstorms EV3, bo o nim mowa, opiera się na połączeniu serwomotorów, czujników, programowalnego mikrokomputera oraz klocków Lego Technic, co pozwala na zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie robota. Dodatkowo zakupiono w szkole materiały niezbędne do zbudowania podstawowego stołu turniejowego.
Dzięki tym wszystkim działaniom uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej uczą się projektowania algorytmów za pomocą schematów blokowych. Algorytmy te następnie są implementowane w przyjaznym języku mającym postać graficznych bloczków, które ułożone w odpowiedniej kolejności z odpowiednimi parametrami tworzą całość programu. Program ten jest testowany i modyfikowany przy pomocy zbudowanego robota na stole turniejowym, aż uczeń osiągnie założony cel.

Programowania i robotyki w Grabownicy Starzeńskiej nie byłoby jednak gdyby nie przychylność Pana Dyrektora Mariusza Hałasika oraz finansowa pomoc sponsora – Pana Wojciecha Gaworeckiego, który ufundował zestaw Lego Mindstorms. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i w związku z tym liczymy na dynamiczny rozwój tej dziedziny w naszej szkole.

Dariusz Barański

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x