niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Renty rodzinne – jutro kolejny dyżur rzeszowskiego ZUS

Sprawdź, czy masz prawo do renty rodzinnej

Renta rodzinna jest to świadczenie, które przysługuje bliskim zmarłego. Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, małżonek a nawet rodzice mogą ubiegać się o rentę rodzinną. Aby to świadczenie zostało przyznane musi być spełnionych kilka warunków. Musiał on być w chwili śmierci ubezpieczony, być emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania któregokolwiek z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Aby uzyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek, osobiście w placówkach ZUS lub poprzez PUE.

Renta rodzinna będzie przyznana od dnia powstania prawa do niej, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, jest ona dzielona na równe części dla każdej z tych osób. Dla jednej osoby uprawnionej wysokość renty rodzinnej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Jeśli osoba pobierająca rentę, osiąga przychód, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, świadczenie może zostać zawieszone lub pomniejszone. Gdy przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to renta zostanie zawieszona. Natomiast gdy przychód będzie wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130% tego wynagrodzenia, rentę zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Telefoniczny dyżur ekspertów rzeszowskiego ZUS

Kto jest uprawniony do renty rodzinnej? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki należy spełnić? Czy można dorabiać na rencie?

Na te i inne pytania będą odpowiadać eksperci rzeszowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas telefonicznego dyżuru eksperckiego – czwartek (11.02) w godz. 10:00-11:30 pod nr tel. 17 858 61 85

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x