środa, 29 maja, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Rekordy zakażeń w powiecie brzozowskim. Spodziewany dalszy wzrost

W powiecie brzozowskim, podobnie jak w całym kraju, zakażenia SARS-CoV-2 osiągają rekordowe rezultaty. Minionej doby odnotowano ich 34. Niestety zmarła 1 osoba – 79-letnia kobieta. Wg najnowszych danych (3.11. br., godz. 10.30) Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego na terenie województwa podkarpackiego potwierdzono nowych 929 przypadków, w tym z powiatu brzozowskiego – 34 zakażeń (dla porównania: powiat sanocki – 43 przypadki, łącznie Krosno i powiat krośnieński – 34 przypadki, powiat jasielski – 92 zakażonych). W dniach 22, 24, 25, 27 – 30 października oraz 1 – 2 listopada br. zmarło 12 mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym

  • 3 kobiety – z powiatu brzozowskiego (79), dębickiego (58) i kolbuszowskiego (84),
  • 9 mężczyzn – z powiatu kolbuszowskiego (70), łańcuckiego (85), mieleckiego (52), przeworskiego (81), rzeszowskiego (47), sanockiego (72), stalowowolskiego (87), z miasta Przemyśl (89) i z miasta Rzeszów (80).
Ministerstwo Zdrowia informuje, że testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR. Do tej pory, nawet po zastosowaniu testu antygenowego, należało i tak wykonać test PCR, który jest najbardziej wiarygodną metodą wykrywania zakażenia, wymagają jednak wyszkolonego personelu, odczynników i drogiej aparatury, a wyniki dają po upływie godzin. Z kolei testy antygenowe dają wynik po kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wykonuje się je u pacjentów z objawami zakażenia; u osób bez objawów mogą dać wynik fałszywie ujemny. Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, uznanie testów antygenowych za uzupełniającą metodę potwierdzenia zakażenia koronawirusem usprawni diagnozowanie pacjentów. Jeżeli teraz będzie robiony test antygenowy, który da wynik po kilkunastu minutach i wynik będzie dodatni, to pacjent będzie już traktowany jak zakażony. Skutkiem wykorzystywania testów antygenowych jako pełnoprawnej metody diagnostycznej będzie zwiększenie liczby wykrytych przypadków. – Należy się więc spodziewać, że w najbliższych tygodniach dzienne statystyki zakażeń poszybują w górę, bo przebadanych będzie więcej osób. To tak jakby zbudować dwa razy więcej laboratoriów – zauważył dr P. Grzesiowski.
red
na podst. PAP, WSSE Rzeszów

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x