czwartek, 30 maja, 2024
AktualnościBRZOZÓWPolityka

Propozycje Rafała Trzaskowskiego dla małych miejscowości

Posłanka Joanna Frydrych, reprezentująca sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego przedstawiła 7 bm. w Brzozowie propozycje programowe kandydata na Prezydenta RP skierowane do terenów wiejskich i małych miast. Jak stwierdziła, Rafał Trzaskowski w odpowiedzi na diagnozę problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy małych, lokalnych społeczności, przedstawia konkretne ich rozwiązania.

Bardzo istotne dla Podkarpacia, a przede wszystkim dla powiatów będzie utworzenie specjalnego funduszu skierowanego dla małych miast takich jak Brzozów i okolicznych miejscowości. Fundusz ten ma sięgać co najmniej 30 mln zł na miasto powiatowe.

Kolejnym ważnym punktem programu Rafała Trzaskowskiego jest utworzenie funduszu z którego każda rodzina będzie mogła uzyskać 10 tys. zł na modernizację domu lub mieszkania czyli na tzw. ekoremonty – termomodernizację, wymianę okien, pieców itp.

Kolejne punkty programu wyborczego kandydata Koalicji Obywatelskiej to zwiększenie środków na służbę zdrowia, skrócenie kolejek do lekarzy oraz szybszy dostęp do leczenia. Zwiększenie środków ma wynieść do 6 % PKB tj. z 2757 zł na 3676 zł.

Polska edukacja również potrzebuje wsparcia. Odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela, znaczenia szkoły i jej pracowników. Wyższe płace dla nauczycieli, a dla najwybitniejszych uczniów z mniejszych miast – stypendia po 1000 zł miesięcznie.

Starzejące się społeczeństwo również wymaga odpowiedniej opieki państwa. Rafał Trzaskowski proponuje rozbudowę świadczeń długoterminowych. Mieszkanie wspomagane – program który zakłada wsparcie pielęgniarki środowiskowej jako alternatywy dla domów pomocy społecznej. Takie programy zapewniają niezależność własnego mieszkania gwarantując opiekę i zapobiegają samotności. System ochrony zdrowia od lat jest na krawędzi wydolności. Rafał Trzaskowski chce, aby szpitale powiatowe działały jak centra szybkiej diagnostyki, w których każdy ma dostęp do podstawowego leczenia, SOR-ów i leczenia chorób przewlekłych.

Sołtysi prócz uznania muszą otrzymywać godne wynagrodzenie za pracę, którą wykonują. Trzeba rozważyć dodatek do emerytury za wieloletnie pełnienie funkcji Sołtysa.

PiS chce stworzyć sieć rządowych sklepów, by zarabiać na pośrednictwie. Rafał Trzaskowski chce stworzyć rolnikom warunki, by zarabiali bez pośredników – temu służyć będzie jego inicjatywa „inwestycje za rogiem”, np. budowa i wzmocnienie lokalnych targowisk.

Całość programu można znaleźć na stronie: Trzaskowski2020.pl/program

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x