czwartek, 22 lutego, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Powiew Japonii w Krośnie

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie po raz kolejny zaprasza do udziału w Festiwalu Kultury Japońskiej. “Letni powiew Japonii” to wspólne odkrywanie kultury, historii i tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni.

Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu jest w naszej tradycji bardzo wyraźna, i towarzyszy polskim podróżnikom i kolekcjonerom od wieków. Nie było w kraju szanującej się prywatnej kolekcji bez okazów sztuki japońskiej. I chyba ukoronowaniem tej tradycji jest muzeum założone w Krakowie przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz.
Muzeum Manggha od chwili powstania łączy podstawowe funkcje muzealne z szeroką aktywnością żywego centrum kultury, propagującego wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. Wszystkiego doskonale dopełniają występy, pokazy i warsztaty przeznaczone dla widzów w różnym wieku, które pozwalają w bardziej obrazowy i przystępny sposób zapoznać gości z wieloma aspektami japońskiej kultury. Ceremonia parzenia herbaty, bonsai, suiseki, ikebana, to tylko niektóre z aspektów kultury Japonii, z którymi można mieć bezpośredni kontakt. Od początku działalności muzeum wielokrotnie gościło różnorodne formy japońskich teatrów i zespołów, a czasie koncertów można było wsłuchać się w rytmy japońskiej muzyki, wśród których style tradycyjne przeplatają się wciąż z formami współczesnymi.

Krośnieński festiwal bardzo blisko koresponduje z taką właśnie koncepcją upowszechniania kultury Dalekiego Wschodu. Również w programie XVII Festiwalu Kultury Japońskiej w Krośnie są koncerty, spotkania, wykłady, warsztaty i pokazy.

5 sierpnia 2017 (sobota)
Centrum Dziedzictwa Szkła
godzina 16.00 – 18.00
Warsztaty dla najmłodszych
Origami, kaligrafia, język japoński na wesoło, jedzenie pałeczkami, nakładanie kimonek
godzina 17.00
Prezentacja filmu “100 obrazów Sakury”
godzina 18.30
Wykład “Różnice kulturowe w polskim i japońskim biznesie” /prof. Teruji Suzuki
godzina 18.00 -19.00
Warsztaty dla dorosłych
CHOKIN „Opowieść o samurajskich mieczach” / Witold Sołtys
Sztuka nakładania kimona
Ikebana – sztuka układania kwiatów

Piwnica podCieniami
godzina 19.30 – 21.00
Wieczór japoński / odsłona I
Pokaz mody japońskiej / Yaeko Kato
Tradycyjny taniec japoński / Akiko Asou
Muzyka na skrzypce i fortepian / Emi Ueno-Stopa, Atsuko Ogawa
Recital fortepianowy / Yuting He

Rynek
godzina 21.00 – 22.00
Wieczór japoński / odsłona II
Ceremonia parzenia zielonej herbaty
Samurajska droga – pokazy Grupy KATANA

Letni powiew Japonii