poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
AktualnościPolitykaWydarzenia

Ponad 3 mln złotych na potok Fugas

Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych otrzymał ponad 3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów położonych wzdłuż potoku Fugas w powiecie brzozowskim. Inwestycja będzie realizowana przez PZMiUW. W ramach prac przeciwpowodziowych wykonana zostanie m.in. regulacja potoku, przebudowany zostanie przepust drogowy, powstanie rurociąg odprowadzający nadmiar wód powodziowych do rzeki Stobnica oraz konserwacja istniejącego koryta potoku Fugas.

Konieczność pilnej realizacji inwestycji wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przeciwpowodziowej ok. 1.400 osobom zamieszkałym w Brzozowie na obszarze ponad 4 ha. W terenie zagrożonym znajduje się także Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. Bronisława Markiewicza. Szpital dysponuje 505 łóżkami – w latach 2013-2014 przyjął ok. 48 000 pacjentów. Na obszarze zagrożonym wodami powodziowymi potoku Fugas, zlokalizowana jest również zabudowa mieszkalna (35 budynków mieszkalnych), budynek handlowo-usługowy, zakład pogrzebowy i infrastruktura techniczna.

Dotacja na zabezpieczenia przeciwpowodziowe potoku Fugas jest również ważna z innego powodu. Jest ona bowiem powiązana z inną inwestycją – realizowaną obecnie wschodnią obwodnicą Brzozowa. Są odcinki, na których inwestycje się nakładają, dlatego z przyczyn technicznych istnieje konieczność wcześniejszego wykonania prac dotyczących zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów położonych wzdłuż potoku Fugas, a w drugiej kolejności inwestycji drogowej. Część planowanej inwestycji przeciwpowodziowej położona jest pod korpusem drogi, której odwodnienie będzie wprowadzone do projektowanego rurociągu.

Monika Konopka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wkurzony spacerowicz
Wkurzony spacerowicz
9 lat temu

A kiedy burmistrz Brzozowa i jego urzędnicy zainteresują się potokiem znajdującym się przy ul. Konopnickiej ??? Z kanału burzowego, nadal płynie kał i siki żeby nie nazywać tego po imieniu. Bez względu na pogodę, czy pada deszcz, czy też jest susza ciągle ten syf wpływa do potoku na ,,ostro” i go zanieczyszcza. A może czas najwyższy poinformować o tym jakiś program typu ,,Uwaga” lub ,,Interwencja”. Może wtedy władze tego ,,miasta” zauważą problem i coś z tym zrobią bo jak do tej pory udają, że problemu nie ma lub udają, że coś robią żeby zlikwidować niewygodny dla nich temat..

Mniej Wkurzony spacerowicz
Mniej Wkurzony spacerowicz
9 lat temu

Od potoków jest Starosta i jego urzędnicy

Jeszcze Mniej Wkurzony spacerowicz
Jeszcze Mniej Wkurzony spacerowicz
9 lat temu

a czy to ważne kto odpowiada taki widok wystawia wizytówkę wszystkim
a tak przy okazji GDZIE POTOK A GDZIE SZPITAL ręce opadają jak sie te bzdety czyta może jeszcze stadionowi zagraża ??

3
0
Would love your thoughts, please comment.x