środa, 28 lutego, 2024
Aktualności

Ponad 1,2 mln zwolnień lekarskich w ciągu roku

Minął rok od wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich. Na Podkarpaciu wystawiono ich prawie 1,2 mln. Od 1 grudnia 2018 r. lekarze wystawiają zwolnienia tylko w formie elektronicznej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na Podkarpaciu wystawionych ich zostało 1 188 775 (Oddział ZUS w Jaśle – 343 425, Oddział w Rzeszowie – 845 350).

W całym kraju w okresie od grudnia 2019 do końca listopada 2019 wystawionych zostało 25,1 mln zwolnień a uprawnionych do ich wystawiania jest ponad 100 tys. lekarzy.

Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie natychmiast trafia do systemu ZUS, na profil PUE płatnika składek (pracodawcy) oraz na profil PUE ubezpieczonego.

Schemat obiegu e-ZLA

schemat

Dzięki profilowi na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pracodawcy i ich pracownicy mogą korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. To bowiem za pośrednictwem PUE ZUS lekarze wystawiają e-ZLA i tą drogą idę one zarówno do płatnika składek, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu pracownik nie musi dostarczać zwolnienia do pracodawcy i może spokojnie wracać do zdrowia. Dla pacjenta, to ogromne ułatwienie, bo nie musi – będąc chorym – udawać się do pracodawcy czy placówki ZUS ani prosić bliskich o dostarczenie zwolnienia w ciągu 7 dni. To oszczędza czas i wyklucza ewentualne obniżenie zasiłku za zbyt późne doręczenie druku zwolnienia.

Korzyści z wprowadzenia e –ZLA dla pracodawcy :

Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie
w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Dzięki temu pracodawca właściwie rozliczy składki i świadczenia
i uniknie korekt dokumentów rozliczeniowych. Nie musi również sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca może też przeprowadzić kontrolę wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika.

Korzyści z wprowadzenia e –ZLA dla pracownika (pacjenta)

  • brak konieczności dostarczania zwolnienia pracodawcy
  • brak konieczności dostarczania zwolnienia w ciągu 7 dni – znika ryzyko obniżenia zasiłku
  • stały dostęp do zwolnienia jeśli pracownik ma zarejestrowany profil na PUE ZUS

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x