czwartek, 30 maja, 2024
AktualnościWydarzenia

Pomoc w kryzysie dla ponad 60 firm z Aeropolis

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zdecydowała się obniżyć o 40 procent czynsze i opłaty inkubacyjne dla przedsiębiorców z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis”. Z ulgi może skorzystać 66 firm z Kompleksu Inkubatora Technologicznego w Jasionce i Preinkubatora Akademickiego w Rzeszowie. Już w marcu 70 proc. z nich obawiało się utraty płynności finansowej.

Decyzję podjętą przed RARR S.A. poprzedziły wnioski od przedsiębiorców, wynajmujących biura i hale w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis. Już w marcu, na początku kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią COVID-19, w badaniu ankietowym aż 70 proc. z nich zgłosiło obawy utraty płynności finansowej. Około 30 proc. planowało redukcję zatrudnienia.

– To przedsiębiorstwa, które kooperują z firmami na całym świcie i spadek zamówień w tej globalnej sieci jest dla nich bardzo dotkliwy. Dlatego zdecydowaliśmy się obniżkę czynszu lub opłaty inkubacyjnej na dwa miesiące. Może chociaż ona wygenerować dla nas ponad 200 tys. zł straty, ale naszą misją jest wspieranie przedsiębiorców i chcemy ją konsekwentnie realizować także w czasie kryzysu wywołanego pandemią – podkreśla Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. – Staraliśmy się uprościć formalności związane ze skorzystaniem z obniżki, jednak udzielając przedsiębiorcom pomocy publicznej, musimy trzymać się określonych zasad. Wypełniania dokumentów nie da się, niestety, uniknąć.

Jeszcze przed decyzją o obniżce, o taką pomoc wnioskowało 12 przedsiębiorców z PPN-T Aeropolis. Z pomocy może skorzystać w sumie 66. W tym 56 wynajmujących hale i biura w Kompleksie Inkubatora Technologicznego w Jasionce i 10 korzystających z budynku Preinkubatora Akademickiego w Rzeszowie.

Obniżka dotyczy umów najmu oraz innych (w tym inkubacji), których przedmiotem jest najem, bądź dzierżawa lokalu. Możliwa do uzyskania ulga wynosi 40 procent w stosunku do wartości określonej w umowach. Zniżkę otrzyma przedsiębiorca, który złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z obligatoryjnymi załącznikami oraz wykaże spadek obrotów gospodarczych. Pod uwagę brany jest spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek można wykazać na dwa sposoby: porównując dwa dowolne miesiące 2020 roku do analogicznych dwóch miesięcy okresu w poprzednim roku (zniżka przysługuje, jeśli spadek obrotów wynosi co najmniej 15 proc.), lub porównując jeden dowolny miesiąc z 2020 roku do miesiąca poprzedniego (zniżka przysługuje, jeśli spadek wynosi co najmniej 25 proc.). Przy czym za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego.

Wnioski przedsiębiorcy powinni dostarczyć do 15 maja.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x