niedziela, 5 maja, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Po trudach do gwiazd

Szkolny Teatr Lalki i Aktora działający przy Zespole Szkół w Turzym Polu może poszczycić się kolejnym sukcesem. Najnowszy spektakl „O żeglarzach Dżamblach” wg tekstu Edwarda Leara otrzymał I miejsce na Podkarpackim Konkursie „Podróże małe i duże” zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Tym samym po raz czwarty w tym roku zespół z Turzego Pola okazał się najlepszym teatrem na przeglądzie rangi wojewódzkiej. Wcześniej był najwyżej oceniony przez jury w Stalowej Woli na XI Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro”, w Jarosławiu na XXIII Przeglądzie Szkolnych Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek” oraz w Rzeszowie na XX Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Bajkowisko”.
Dodając do tych sukcesów I miejsce w Krakowie na III Festiwalu Teatralnym Polski Południowej oraz I nagrodę w Bajkowym Korowodzie na Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie, a także nagrodę na Festiwalu Sztuk i Sztuczek „Teatralny Młynek” w rzeszowskim MDK oraz Puchar Uśmiechu na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Krośnie – teatr może zaliczyć ten rok do bardzo udanych. – Ani my, ani inne teatry nie traktują udziału w przeglądach w kategoriach sportowej rywalizacji, lecz jako możliwość wspólnego spotkania i wymiany doświadczeń mówią opiekunowie teatru Renata i Waldemar Kośmidrowie. – Niemniej jednak bardzo cieszą pochwały ze strony jurorów, którymi są nierzadko wybitni aktorzy, reżyserzy czy instruktorzy teatralni. To bardzo motywuje do dalszej, jeszcze cięższej pracy i nas, i nasze dzieci, które dzięki temu mają możliwość kontaktu ze sztukądodają.
W najbliższym czasie Szkolny Teatr Lalki i Aktora będzie można obejrzeć 10 grudnia na scenie WDK w Rzeszowie podczas Gali Laureatów oraz 13 grudnia w Humniskach na Świątecznym Weekendzie Rodzinnym organizowanym przez Fundację Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak.

Obecnie grupę teatralną tworzą: Aleksandra Borek, Gabriela Mendyka, Mateusz Mendyka, Oliwia Mendyka, Emilia Pawlikowska, Karolina Sieńczak, Maria Władyka, Izabela Wojtowicz, Urszula Wojtowicz, Martyna Wrona, Wiktoria Żak i Weronika Żak. Duży wkład w sukcesy miała również Gabriela Rygiel.

Aktorzy i opiekunowie pragną podziękować Burmistrzowi Brzozowa Panu Józefowi Rzepce i Dyrektorowi MOSiR Panu Bogdanowi Dytko za pomoc w transporcie, a szczególnie Pani Dyrektor Zespołu Szkół Bożenie Anyszewskiej za wsparcie finansowe oraz za optymizm i nieustającą wiarę w możliwości teatru.

Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do wykonania projektu unijnego „Mistrzowie w Pacanowie” zrealizowanego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundację Generator Inspiracji, Fundację Fundusz Lokalny SMK, Lokalną Grupę Działania Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Dzięki tej inicjatywie teatr mógł uczestniczyć w IX Spotkaniach Mistrzów Teatru w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie.

red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x