piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Pierwsze ustalenia po sekcji dwóch wader odstrzelonych w Zmiennicy

Są wstępne ustalenia po sekcji zwłok dwóch wilczyc, które odstrzelono w sobotę w Zmiennicy. Wadery były zdrowe i miały wszelkie cechy wskazujące na to, że były to wilki, nie mieszańce.

Ciała odstrzelonych zwierząt przewiezione zostały do Sanoka. Ich sekcję przeprowadził Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii. Poinformował on portal Nowiny24.pl, że dwie wadery, były młodymi osobnikami, w wieku ok. 10-11 miesięcy. Jedna ważyła 24,4 kg, druga – 24,1 kg. Jedna z nich miała na sierści kończyn zmiany wskazujące na zaawansowany świerzb. – Jest on dokuczliwy, powoduje swędzenie, cierpienie a tym samym sprawia, że zwierzę zachowuje się niespokojnie – opisuje Stanisław Kaczor.

W żołądku drugiej wadery znajdowały się obierki z marchwi i ziemniaków. – To by świadczyło o tym, że próbowała żywić się gdzieś w pobliżu gospodarstw domowych, gdzie takie odpadki były wyrzucane. Jeżeli chodzi o narządy wewnętrzne – obie młode wilczyce były zdrowe – mówi Stanisław Kaczor.

Przed sekcją zostały zrobione dokładne pomiary a w jej trakcie pobrane zostały także próbki do wielokierunkowych badań, przede wszystkim genetycznych.  – Raczej wszystkie cechy, które te wilczyce miały, to były cechy “czystej krwi”. Nie jestem genetykiem, ale według mnie nie miały one cech hybryd. Ostatecznie rozstrzygnie to analiza próbek – poinformował portal Nowiny24.pl Stanisław Kaczor.

Dalszą procedurę działania ustali Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po otrzymaniu protokołu z sekcji zwłok.

– Znalezienie resztek pokarmu pochodzącego z gospodarstw domowych to potwierdzenie, że osobniki te miały problem z pozyskiwaniem pokarmu w naturalny sposób i szukały łatwej zdobyczy przy siedzibach ludzkich, nie wykazując przy tym charakterystycznego dla wilków lęku przed ludźmi – przyznaje Piotr Otrębski, rzecznik GDOŚ. – Nie jest planowany na razie odstrzał trzeciego wilka. Mamy nadzieję, że takiej potrzeby w ogóle nie będzie. Zachowanie tego wilka będzie monitorowane.

Jak informuje portal Nowiny24.pl wilczyce odstrzelone w okolicy Brzozowa to pierwsze w tym roku wilki, odstrzelone w Polsce na podstawie zgody GDOŚ.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x