czwartek, 13 czerwca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Pejzaże osobiste [WYDARZENIE]

Staraniem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica Starzeńska ukazało się niedawno niezwykłe wydawnictwo. Jest nim niewielki, lecz z dużym pietyzmem wykonany tomik poezji zmarłego przed dwudziestu laty Kazimierza Michańczyka – człowieka wielu talentów: wychowawcy i nauczyciela, harcerza, przewodnika i popularyzatora turystyki, oratora, a także zdolnego literata. Książka nosi tytuł “Pejzaże osobiste”.

micha1

Jako poeta Kazimierz Michańczyk był m.in. laureatem Regionalnych Spotkań Poetów Ludowych “Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, autorem zbioru wierszy “Czasem tęskno Duszy za burzami”. Publikował w prasie lokalnej, m.in. w “Wiadomościach Brzozowskich”. W “Pejzażach osobistych” znalazła się praktycznie jego cała spuścizna liryczna wraz z epitafiami i fraszkami. Wiersze tchną zachwytem nad podkarpacką i bieszczadzką przyrodą. Góry, wzgórza, lasy, pojedyncze drzewa, potoki i rzeki, wśród nich San sprzyjają zadumie nad zanurzonymi w naturę kościołami, cerkwiami, ruinami i miejscowościami. Symbolicznym i artystycznym dopełnieniem tomiku są zdjęcia syna poety, Marcina Michańczyka. Fotografuje on przyrodę, zabytki, jest – jak mówi – przyjacielem lasu. Z drugiej strony pasjonuje go historia i militarystyka, zwłaszcza działania wojenne na Podkarpaciu podczas obu wojen światowych. Trzeba dodać, że często i chętnie publikuje swoje fotografie i artykuły również na portalu RBR.INFO.pl. Marcin Michańczyk marzy o tym, aby spotkanie autorskie odbyło się w bibliotece w Grabownicy Starzeńskiej.

micha2

“Pejzaże osobiste” mają też i trzeciego autorka, a raczej autorkę. Jest nią pani Halina Michańczyk, żona Kazimierza i mama Marcina. Opatrzyła ona całość pięknym, wzruszającym wspomnieniem. W prace nad opracowaniem wydawnictwa bardzo zaangażowała się również siostra Kazimierza Michanczyka, Zofia Olejko. Przedmowę do książki napisała Aleksandra Haudek, a jej wydanie dofinansowało Starostwo Powiatowe w Brzozowie. “Pejzaże osobiste” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Brzozowie.

micha0

Kazimierz Michańczyk, Marcin Michańczyk, “Pejzaże osobiste”. W ramach serii: Grabownicki Szlak Literacki, 64 s. Grabownica Starzeńska 2016.