niedziela, 3 grudnia, 2023
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Paragwaj w anegdotach ojca Wojciecha Pelca [FOTO]

Gościem drugiego Brzozowskiego Spotkania Podróżniczego w brzozowskim muzeum – zatytułowanego “Anegdoty misyjne misjonarza-emigranta” – był werbista ojciec Wojciech Pelc.

W sobotni wieczór, 16 listopada, misjonarz opowiadał o swej trwającej ponad 30 lat posłudze w południowoamerykańskim Paragwaju.

Jest to kraj o wielu kontrastach, gdzie bogactwo istnieje obok skrajnej biedy, ponadto zajmuje w statystykach wysokie miejsce na liście najbardziej skorumpowanych państw świata. Ojciec Wojtek wspomnienia zaczął od historii Paragwaju, doszukując się pewnych analogii do historii Polski w okresie walk z zaborcami. Paragwaj toczył walki z Brazylią, Argentyną i Boliwią. W czasie konfliktów poniósł ogromne straty, szczególnie wśród ludności – życie straciło wielu mężczyzn, co bezpośrednio przeniosło się na stosunki rodzinne i demografię kraju. Największym nieszczęściem dla państwa jest skrajna bieda. Ubóstwo to następstwo konfliktów, dyktatur, wojny domowej, korupcji, przemytu oraz handlu narkotykami i bronią. Po II wojnie światowej paragwajska ziemia stała się też „bezpieczną przystanią” dla nazistowskich zbrodniarzy.

Duchowny zaznaczył, że jako polski ksiądz cieszył się dużym zaufaniem biskupa i został wysłany do najtrudniejszych placówek, gdzie mógł liczyć tylko na siebie. Musiał wykazać się przede wszystkim zaradnością, bo jako osoba duchowna cieszył się wielkim autorytetem wśród paragwajskiej społeczności i nie mógł zawieść ich zaufania. Podczas brzozowskiego spotkania werbista przybliżył warunki, w jakich musiał funkcjonować oraz mentalność i obyczaje Paragwajczyków. Jednym z licznych problemów podczas misji była komunikacja. Stan dróg jest fatalny. W czasie deszczu wszechobecne błoto to normalność, a podczas suszy we znaki daje się uciążliwy kurz. Misjonarz do dyspozycji miał terenowy motocykl i samochód. Korzystał również z broni palnej, aby upolować coś do jedzenia.

Prelegent na pamiątkę podarował najmłodszemu i najstarszemu uczestnikowi spotkania muzealnego banknoty waluty obowiązującej w Paragwaju, czyli guarani. Miłym akcentem podczas sobotniego wieczoru było nawiązanie wideorozmowy telefonicznej z drugim misjonarzem pochodzącym z Brzozowa ks. Andrzejem Dańko, który pełni posługę w paragwajskiej parafii La Paloma-Candium. Podczas rozmowy misjonarz obiecał, że gdy wróci do Polski chętnie weźmie udział w spotkaniu muzealnym z osobami zainteresowanymi pracą misyjną.

Tekst i fot.: Marek Marański

Źródło: fb/Muzeum Regionalne im. Adama Fastnachta w Brzozowie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x