sobota, 2 marca, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Oszustwa w sieci. Mieszkaniec pow. brzozowskiego stracił ponad 9 tys. złotych

Transakcje internetowe to najbardziej popularny sposób robienia zakupów. Coraz więcej osób przeniosło się do Internetu. Niestety zrobili to również oszuści. Minionej doby przekonał się o tym mieszkaniec powiatu brzozowskiego. Apelujemy o ostrożność i przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji za pomocą sieci internetowej.

Transakcje internetowe, to teraz dla większości osób najczęstszy sposób robienia zakupów. Korzystanie z tego rodzaju usług za pośrednictwem internetu stało się praktycznie codziennością i nierozłączną częścią naszego życia. Jednak, by cieszyć się z udanej transakcji internetowej pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Wczoraj mieszkaniec powiatu brzozowskiego przekonał się o tym, jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa internetowego. Około godz. 21.30 do Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie zgłosił się mężczyzna, który poinformował policjantów o tym, że podczas transakcji internetowej stracił ponad 9 tys. złotych. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że na jednym z portali internetowych jego żona zamieściła ofertę sprzedaży towaru. Kilkanaście minut później kobieta otrzymała wiadomość, że towar został zakupiony. W wiadomości podany był również link o nazwie „pobierz ankietę wysyłkową”. Po wypełnieniu wszystkich rubryk i wprowadzeniu nr klienta oraz hasła okazało się, że z rachunku bankowego zamiast się pojawić, to zniknęły pieniądze. Sprzedający w wyniku tego oszustwa zamiast zyskać, to stracił ponad 9 tysięcy złotych. Przesłany link do sprzedającej okazał się linkiem pułapką.

Pamiętajmy, że Internet daje duże możliwości, niestety również oszustom, którzy stosują przeróżne metody tylko po to, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowujmy daleko idącą ostrożność przy transakcjach internetowych. Nie dajmy się nabrać na złudne obietnice i zapewnienia naszego kontrahenta.

Przypominamy kilka ważnych zasad bezpieczeństwa podczas zakupów internetowych:

  • miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
  • zwracajmy uwagę na poprawność językową otrzymywanych wiadomości (fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie, co może wynikać z tego, że zostały np. przetłumaczone przez translator)
  • zwracajmy  uwagę na adres widoczny w przeglądarce – oszuści często podrabiają adresy stron internetowych
  • nie klikajmy w nieznane przesyłane do nas linki i nie wpisujmy nigdzie danych naszej karty, nie podawajmy nikomu naszego kodu BLIK.
  • rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal, a jeśli to możliwe, to korzystajmy z opcji płatność przy odbiorze (zwłaszcza przy wysokich kwotach).

 

Źródło: KPP Brzozów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x