czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWSANOKWydarzenia

Baju-baju i kolorowe obrazki

Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej ws. budowy przedszkola w Humniskach odniósł się do informacji dotyczących planów przeniesienia starego przedszkola do jeszcze starszej szkoły.  Mieszkańcy Humnisk rzetelnie przedstawili genezę swojej inicjatywy i kolorowane bajki, jakie w odpowiedzi usłyszeli samorządu gminnego. Można przeczytać o tym poniżej. Najbardziej bulwersuje fakt, że choć sprawa jest znana od miesięcy, to włodarze gminy unikają spotkań z mieszkańcami, ograniczając się do publikacji w Internecie.
Szanowni Mieszkańcy,
nasza inicjatywa oparta jest o dialog i współpracę. Rozmawiamy z naszymi włodarzami i zabiegamy o spotkania i informacje w przedmiotowej sprawie. Przez ostatnie trzy miesiące otrzymywaliśmy z Gminy Brzozów różne wiadomości związane z funkcjonowaniem przedszkola, dlatego teraz chcielibyśmy zaprezentować Państwu trochę historii i faktów związanych z powstaniem naszej inicjatywy.
W tym roku między rodzicami i włodarzami miasta odbyły się tylko dwa spotkania.
Pierwsze informacje na temat tego, że „coś” będzie działo się z Przedszkolem Samorządowym w Humniskach wypłynęły na otwartym spotkaniu mieszkańców sołectwa Humniska z przedstawicielami Gminy Brzozów we wrześniu 2020 roku. Jak to zwykle bywa, na takich spotkaniach jest garstka zainteresowanych mieszkańców, jednak tak się złożyło, że nasi przedstawiciele stanowią tą mniejszość i możemy przekazać, że temat został poruszony dosłownie w jednym zdaniu – trzeba zacząć działać w temacie z uwagi na zły stan techniczny obecnego budynku przedszkola.
Minęło pół roku i o naszym przedszkolu zrobiło się głośno. Po pierwsze do oddziału przedszkolnego przy SP Nr 1 w Humniskach (tzw. zerówki) nie przyjęto czwórki dzieci z uwagi na zbyt dużą liczbę zgłoszeń. Gmina, działając zgodnie z prawem przyjęła do tzw. „zerówki” wymaganą grupę 25 dzieci, ale niestety brakuje miejsca na przyjęcie wszystkich. Wówczas podczas procesu rekrutacji „na jaw” wyszły plany Gminy na temat przeniesienia przedszkola w obręb szkoły podstawowej od przyszłego roku szkolnego, czyli od 1 września 2021. Tematu nie podejmował zarówno Pan Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Humniskach, jak i Pani Dyrektor Przedszkola, argumentując wszystko decyzjami organu prowadzącego czyli Gminy Brzozów i decyzjami Pana Burmistrza Szymona Stapińskiego.
Temat przedszkola stał się motywem nośnym w naszym sołectwie. Powstał list otwarty do Pana Burmistrza w sprawie funkcjonowania Przedszkola, w którym mieszkańcy zwrócili się o udzielenie wyjaśnień. W odpowiedzi na list uzyskaliśmy zapewnienie, że obecny budynek przedszkola nie zostanie sprzedany przez Gminę i podjęto przygotowania logistyczne, bez konsultacji z zainteresowanymi stronami, aby przenieść przedszkole do budynku szkoły.
Pierwszy pomysł zaprezentowany przedstawicielom rodziców (tylko przedszkolnym) przez Pana Burmistrza na spotkaniu w Urzędzie Gminy Brzozów w marcu 2021 roku dotyczył umiejscowienia przedszkola samorządowego na terenie dawnej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej. Po dwóch tygodniach Gmina zmieniła koncepcje i na kolejnym drugim spotkaniu, zaprezentowano plany przeniesienia przedszkola na wyremontowany parter szkoły podstawowej, bez adoptowania sali gimnastycznej (z uwagi na zbyt duże koszty związane z remontem). Najpierw przedstawiono plan aby na sali gimnastycznej zrobić w przyszłości salę widowiskową. Jednak ostatecznie gmina zaproponowała przedstawicielom rodziców pomysł adaptacji sali gimnastycznej na klasy, gdyż jak się okazało brakuje w szkole miejsca na docelowe połączenie (planowany termin na remont sali gimnastycznej wyznaczono na około rok czasu).
Papier przyjmie wszystko, jednak realia pokazują coś innego. Potrzeba wiedzy i przeanalizowania sytuacji oraz planów szkoły, aby tworzyć projekty adekwatne do rzeczywistości. Jak się okazało w szkole nadal brakuje miejsca.
Ostatnia koncepcja została zaprezentowana naszym radnym po sesji Rady Miejskiej w dniu 26 kwietnia 2021 roku. Rodzice dowiedzieli się też wówczas, że w związku z brakiem klas podjęto decyzję szybkiego remontu sali gimnastycznej (aby powstały na niej dwie sale lekcyjne dla dzieci szkolnych), która mogłaby już działać od września tego roku.
O planach i projektach możemy się dowiedzieć z portalu internetowego współpracującego z Gminą, „wszystko ładnie” zostało tam zaprezentowane, obrazki sal pokolorowane są kredkami, linie wymierzone i każdy metr wyliczony.
Zapomniano tylko dodać, że nie będzie między innymi oddzielnej świetlicy, nie będzie czytelni, nie będzie pokoju nauczycielskiego, czy gabinetów do terapii behawioralnych.
A co będzie?? Wiele ścianek z karton-gipsu, kotłownia zaadaptowana na fragment sali, dwuzmianowość i świetlica połączona z jadalnią – od godzin rannych do około 11.30 dzieci będą brały udział w zajęciach na świetlicy, następnie do tej samej sali wnoszone będą stoliki, gdzie dzieci będą miały obiad i po konsumpcji stoliki ponownie będą zabierane z sali, która do godz. 16.00 ponownie będzie świetlicą.
Szanowni Państwo,
to nie bajka, którą się opowiada najmłodszym dzieciom do snu, to plany naszej Gminy na funkcjonowanie placówki oświatowej.
red
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x