niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Od 15 października wracają godziny dla seniorów

Premier zapowiedział powrót godzin dla seniorów. W sklepach i aptekach w godzinach 10-12 zakupy robić będą mogły jedynie osoby po 60 roku życia. – Godziny dla seniorów zaczną obowiązywać od czwartku 15 października. Wtedy też poinformujemy o kolejnych decyzjach – zapowiedział Morawiecki.

– Dążymy do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, strategiczne założenia na najbliższe tygodnie to ograniczenie liczby zgonów i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom.

– Przekażemy 38 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej, dla lepszego zabezpieczenia sanitarnego – zapowiedział premier Morawiecki. Jak podkreślił, najważniejsza kwestia to ochrona seniorów.

– Osoby po 60., a przede wszystkim po 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę życia i zdrowia. Nowe reguł, które wytyczamy, muszą stać się codziennością, szczególnie dla seniorów, którzy powinni się do nich stosować. Apelujemy, by osoby starsze pozostały w domach – powiedział szef rządu.

Morawiecki zwrócił jednocześnie uwagę, że dziś na całym świecie liczba zakażeń to ok. 350 tys. Jak mówił, tak liczba powinna zostać zestawiona w proporcji do tego co dzieje się w Europie i w szczególności w Polsce. “Mamy do czynienia z taką sytuację, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy i ta sytuacja również jest dynamiczna” – zwrócił uwagę.

Premier przedstawił też strategiczne cele na najbliższe tygodnie.

Jako pierwszy cel wskazał “możliwe ograniczenie przede wszystkim liczby zgonów i zapewnienie tym osobom, które są najbardziej narażone na utratę zdrowia, zgon, czyli naszych seniorów”.

Po drugie – wskazał – zapewnienie wydolności służby zdrowia.

“Trzeci nasz cel strategiczny na najbliższe tygodnie, miesiące, to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych. Tak, żeby tam gdzie się da, gospodarka funkcjonowała normalnie. Te branże, które w największym stopniu wiążą się z kontaktowaniem ludzi między sobą – tak jak w ostatnich kilku miesiącach miały ograniczenia, tak i będą miały ograniczenia w kolejnych miesiącach. Jednak pozostałe zakłady przemysłowe, firmy, przedsiębiorstwa – handlowe, usługowe, chcemy aby mogły funkcjonować” – zapewnił.

“Dążymy do tego, aby nasza strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki, tak jak to miało miejsce w marcu, kwietniu tego roku” – zaznaczył. (PAP)

Źródło: KPRM, PAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x