czwartek, 22 lutego, 2024
AktualnościHistoriaSANOKWydarzenia

Obrona klasztoru w Zagórzu

Jak 250 lat temu, konfederaci barscy będą bronić klasztoru w Zagórzu przed carskim wojskiem! Tytułowa podróż w czasie nastąpi już za parę dni – w ostatni czerwcowy weekend. Będzie możliwa dzięki realizacji polsko-ukraińskiego projektu, sfinansowanego w większości ze środków UE.

Realizacja projektu przypadła w niezwykłym czasie, bo w 250. rocznicę konfederacji barskiej, zwanej pierwszym polskim powstaniem narodowym. W najbliższy weekend 24-26 czerwca br. wzgórze Marymont w Zagórzu i położone na nim ruiny klasztoru karmelitów będą miejscem inscenizacji historycznej z czasów konfederacji. To tu, 29 listopada 1772 r. konfederaci stoczyli ostatnią bitwę z carskimi oddziałami. Najbardziej widowiskowe sceny rekonstrukcji historycznej tych dramatycznych momentów rozegrają się w sobotę, 25 czerwca. W samo południe oddziały przemaszerują spod pomnika Konfederata na zagórski Karmel, a o 17:00 rozpocznie się inscenizacja bitwy. Tym wydarzeniom towarzyszyć będą m.in.: prezentacje strojów i ekwipunków wojskowych z XVIII w., pokazy sprawnościowe kawalerii, degustacje regionalnych potraw i koncerty. Ostatni dzień to część warsztatowa. Na miejscu będą czekały na gości stoiska kowalskie, garncarskie, obóz łuczników i przyklasztorny szpital. Odbędą się scenki rodzajowe, pokazy szermierki i obsługi muszkietu czarnoprochowego oraz prezentacje tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Z całości z tego wydarzenia powstanie film promocyjny.

Ta wspólna inicjatywa Gminy Zagórz oraz Stowarzyszenia Lwa z siedzibą we Lwowie była możliwa za sprawą wspólnego projektu pn. „Dotknąć historii i kultury — historyczno-kulturowa mozaika polsko-ukraińskiego pogranicza” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Dofinansowanie z UE: ok. 60 tysięcy euro (blisko 90% wartości całego przedsięwzięcia).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x