piątek, 1 marca, 2024
AktualnościKROSNORYMANÓW

Niezwykła lipa z iwonickiego lasu otrzymała imię

Rozstrzygnięty został konkurs na imię dla 10-pniowej lipy rosnącej w Nadleśnictwie Dukla na terenie lasu iwonickiego. Wygrała propozycja „Iwonicka Hydra” nadesłana przez panią Agnieszkę z Klimkówki. Leśnicy z Dukli wystąpią też do Rady Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój o uznanie drzewa za pomnik przyrody.

– Na konkurs wpłynęło 17  propozycji, natomiast wybrana spośród nich „Iwonicka Hydra” wydaje się najlepiej nawiązywać do charakteru drzewa i miejsca, w którym rośnie – mówi Magdalena Misiorowska z RDLP w Krośnie, organizatorka konkursu.

Lipa rośnie w głębi drzewostanu nieopodal ścieżki na górę Przedziwną. Od kilku tygodni odwiedzają ją kuracjusze w ramach cotygodniowych „Spacerów z leśnikiem”, które odbywają się w czwartki.

– Ponieważ coraz więcej jest chętnych, by spotkać się z tą niezwykłą lipą, przystosowaliśmy dojście do niej dla osób mniej sprawnych. W błotnistym miejscu położona została drewniana kładka, która pozwala na bezpieczne przejście – mówi Stanisław Gazda, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Dukla. –  Przygotowujemy też wniosek do Rady Miasta i Gminy o uznanie drzewa za pomnik przyrody.

Duże wrażenie sprawia nie tylko jej łączny obwód pni „Iwonickiej Hydry” sięgający 820 cm, ale i wysokość – 33 m – duża, jak na ten gatunek. Zapewne jej pnie liczą sobie ponad 120 lat. W bezpośrednim sąsiedztwie można również zobaczyć okazałe jawory i buki, a także XIX-wieczne odwierty ropy naftowej.

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x