poniedziałek, 15 lipca, 2024
AktualnościWydarzenia

Niezłomnym pamięć i chwała!

Dziś (1.03) w całej Polsce organizowane są uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wielu miastach w organizację obchodów włączają się władze samorządowe. Chętnie zamieścimy materiały z uroczystości, jakie z tej okazji odbywają się w regionie brzozowskim. Poniżej publikujemy Przesłanie biskupa polowego Józefa Guzdka z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca 2016 r.

„Żołnierze Niezłomni” – męczennicy nadziei – są legendą narodu walczącego o prawdę, honor i wolność, a my jesteśmy ich spadkobiercami. Ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego Józef Franczak, ps. „Lalek” poniósł śmierć 21 października 1963 r. z rąk grupy operacyjnej funkcjonariuszy SB. Na jego grobie umieszczono tablicę z napisem: „Poświęcił życie za wolność Ojczyzny, której nie doczekał”. Ilu ich było? Ilu straciło życie na skutek bestialskich przesłuchań, przez powieszenie lub „metodą katyńską” – strzałem w potylicę? Ilu jeszcze do dziś spoczywa w bezimiennych dołach śmierci? Na te pytania nadal nie mamy pełnej odpowiedzi. Jednak w kontekście odzyskiwanej prawdy o mrocznym czasie komunistycznego terroru w powojennej Polsce coraz bardziej doceniamy zbrojny opór antykomunistycznego podziemia. „Wyklęci” – przez ludową władzę zostali skazani na unicestwienie i wieczne zapomnienie w imię obcych interesów. Nie wolno było o nich mówić ani pisać. Dla nas – „Niezłomni” – bo nie poszli na kompromis, nie zrezygnowali z własnych przekonań, z walki o wolną Ojczyznę. Dopiero dziś, po wielu latach zmowy milczenia a nawet zaprogramowanego kłamstwa, odzyskują imiona, pamięć i szacunek w naszym narodzie. Byli wierni, choć na upadek imperium zła trzeba było czekać wiele lat.

Obchodząc 1 marca br. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” otoczmy modlitwą naszych Bohaterów. Niech Msze św. odprawiane w tym dniu w kaplicach i kościołach garnizonowych oraz zapalone znicze, nierzadko na symbolicznych mogiłach lub w miejscach kaźni, będą wyrazem naszej pamięci i wdzięczności. W czasach komunistycznego terroru, Żołnierze Niezłomni organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że wolność Ojczyzny jest wartością bezcenną. W jej obronie nie należy żałować krwi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, trzeba poświęcić swoje życie. Niech przykład ich heroicznej miłości do Ojczyzny będzie wezwaniem do kształtowania patriotycznych postaw. Pamiętajmy, że wolność jest wielkim darem, jest nam dana i zarazem zadana.

Niech nas Bóg wspiera w dochowaniu wierności wartościom, za które cierpieli, walczyli i ginęli Żołnierze Niezłomni.
bp gen. bryg. Józef Guzdek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x