środa, 28 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWSANOKWydarzenia

Niewybuch w lesie

Wczoraj (20.04) podczas prac leśnych prowadzonych na terenie leśnictwa Wola Krecowska został znaleziony pocisk artyleryjski. Straż Leśna zabezpieczyła teren do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, który zajął się neutralizacją niewybuchu.

“Ślad dawnych zmagań wojennych ukazał się przypadkowo, podczas prowadzenia prac leśnych na terenie leśnictwa Wola Krecowska. Pocisk armatni kalibru 122 mm odnalazł 20 kwietnia 2022 r. pracownik zakładu usługowego, w czasie okrzesywania drzew. Gałąź sosnowa odgarnęła warstwę liści i próchnicy odsłaniając metalowy przedmiot. Pierwszym skojarzeniem był zardzewiały żeliwny garnek, dodać należy, że kiedyś w tej części lasu były domy przysiółku Ratna, przynależnego do miejscowości Dobra. 

Pocisk odłamkowo-burzący kalibru 122 mm (najprawdopodobniej rosyjski OF-462) napełniany był materiałem wybuchowym w ilości 3,53 kg, umieszczonym w głowicy. Pociski tego typu wystrzeliwano z ciężkiej armaty polowej wz. 1931-37, które wykorzystywano głównie do niszczenia umocnień, stanowisk artyleryjskich oraz zgrupowań wojsk przeciwnika, w tym wypadku prawdopodobnie zabezpieczały linię Sanu przed przekroczeniem jej przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej.

Pocisk nie był wystrzelony, o czym świadczy nienaruszony mosiężny pierścień uszczelniający.

Straż Leśna zabezpieczyła miejsce znalezienia, powiadamiając Policję oraz Patrol saperski, który zajmie się neutralizacją zagrożenia.

W jaki sposób pocisk znalazł się w tym miejscu pozostaje zagadką.” – informuje na swoim profilu w mediach społecznościowych Nadleśnictwo Brzozów.

Przypominamy o zachowaniu ostrożności w tego typu sytuacjach. Przede wszystkim nie można dotykać takich przedmiotów ani przenosić. O ich znalezieniu należy powiadomić najbliższą jednostkę policji, a miejsce to w miarę możliwości zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.

tekst. T. Masłowski

Źródło: fb/ Nadleśnictwo Brzozów, Lasy Państwowe

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x