poniedziałek, 20 maja, 2024
AktualnościWydarzenia

Nielegalni imigranci zatrzymani w Bieszczadach

W sobotę strażnicy graniczni z placówki w Czarnej Górnej zatrzymali trzech imigrantów z Turcji oraz Syrii. Na gorącym uczynku zatrzymano też obywatela Czech, organizatora nielegalnego przekroczenia granicy.

Do zdarzenia doszło w sobotę (15 sierpnia) w gminie Czarna na Podkarpaciu. Funkcjonariusze SG z placówki w Czarnej Górnej patrolujący przygraniczną miejscowość Lipie wytypowali do kontroli skodę na czeskich numerach rejestracyjnych. W aucie oprócz 32-letniego kierowcy z Czech podróżowało dwóch Turków (37 l., 28 l.) posiadających dowody osobiste oraz 37-letni Syryjczyk bez dokumentów.

Zgodnie z procedurą, funkcjonariusze natychmiast skontrolowali znajdujący się niedaleko odcinek polsko-ukraińskiej granicy państwowej. Już po kilkunastu minutach ujawniono ślady przekroczenia oraz nadpalone tureckie paszporty. Sposób działania migrantów wskazuje, iż pozbycie się dokumentów mogło być celowym działaniem. Najprawdopodobniej imigranci z Turcji chcieli uchodzić za Syryjczyków.

Zatrzymani imigranci przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy pieszo z Ukrainy do Polski. Jak wyjaśnili, na Ukrainie dotarli do organizatorów przerzutu, za „usługę” zapłacili po 3 tys. euro. W pakiecie był transport do Niemiec.

Zatrzymany kierowca, obywatel Czech przyznał się do przestępstwa; pomógł zaplanować nielegalne przekroczenie granicy, a następnie miał przewieść imigrantów do Niemiec. Dobrowolnie poddał się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata oraz karze grzywny w wysokości 1500 zł.

Aktualnie, trwają czynności zmierzające do przekazania imigrantów z powrotem na Ukrainę.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddział Straży Granicznej zatrzymali już 71 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych. Krajem docelowym głównie były Niemcy.

Źródło: BiOSG

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x