czwartek, 18 kwietnia, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Niedźwiedź zaatakował kobietę w Bieszczadach

Wczoraj (1.03) policjanci zostali powiadomieni o kobiecie, która z obrażeniami trafiła do leskiego szpitala. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w trakcie wędrówki przez bieszczadzkie lasy, 46-latka znalazła się zbyt blisko gawry niedźwiedzia, który ją zaatakował.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 12. Według wstępnych ustaleń, 46-letnia mieszkanka Wetliny wędrowała przez bieszczadzkie lasy w poszukiwaniu zrzutów poroża jelenia. W okolicach miejscowości Krywe, podeszła na odległość kilku metrów do gawry niedźwiedziej. Wówczas zwierzę wyszło z legowiska i kilkakrotnie ugryzło kobietę, która by odwrócić uwagę niedźwiedzia, odrzuciła plecak. Gdy zwierzę zainteresowało się plecakiem, kobieta uciekła. Po przejściu kilku kilometrów znalazła pomoc u leśniczego w Kalnicy, który odwiózł ją do szpitala w Lesku, gdzie została poddana zabiegowi zszycia ran.

Spotkania z dzikimi zwierzętami w Bieszczadach nie należą do rzadkości, turyści często chwalą się w Internecie wykonanymi przez siebie zdjęciami czy filmikami. Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne i najlepiej unikać spotkań z nimi. Zaskoczone w swoim naturalnym środowisku, mogą się zrobić agresywne.

Wczesna wiosna to czas gdy spotkanie z niedźwiedziem może zakończyć się nieszczęśliwie. To właśnie teraz na świat przychodzą (lub przyszły kilka tygodni temu) młode niedźwiadki, a jak wiadomo strach o potomstwo może sprowokować mamę do ataku. Dlatego przypominamy zasady zachowania się w lesie o tej porze roku oraz co robić, kiedy już dojdzie do spotkania:

Podczas pobytu w lesie:
– Unikaj gęstych fragmentów lasu, szczególnie młodników gdzie zasięg wzroku jest bardzo ograniczony.
– Nie chodź po lesie w słuchawkach na uszach, staraj się być wyczulony na ruch i odgłosy zwierząt.
– Jeśli to możliwe, wybieraj się na wycieczkę do lasu w towarzystwie. Rozmawiajcie, zachowajcie kontakt głosowy i wzrokowy.
– Nie wyrzucaj żadnych odpadków jedzenia.
– Jedzenie do plecaka zapakuj szczelnie, aby nie roznosił się zapach (choćby był nie wiadomo jak apetyczny)
– Wycieczkę planuj tak, aby zejść z lasu przed zmrokiem.
– Jeśli jesteś sam nuć piosenkę, pogwizduj, stuknij od czasu do czasu kijem o drzewo. Daj niedźwiedziowi szansę, aby Cię zauważył.
– Szczególną ostrożność zachowaj w pobliżu głośno szumiących potoków – tu też możesz zaskoczyć zwierzę.
– Wybierając się do lasu zainstaluj sobie w telefonie aplikację RATUNEK. Pozwoli Ci wezwać pomoc, nawet tam gdzie nie ma zasięgu sieci.
– Staraj się zawsze wiedzieć gdzie jesteś, aby w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia móc poinformować o swojej pozycji.

Jeśli już jednak spotkasz tego największego drapieżnika na swej drodze PAMIĘTAJ:
– Nigdy, ale to naprawę NIGDY nie podchodź do niedźwiedzia, nawet jeżeli jest to młody osobnik. Pamiętaj, że jego mama może być w pobliżu.
– Zachowaj spokój i powoli spróbuj oddalić się z tego miejsca. Paniczna ucieczka może spowodować odruch ataku.
– Jeśli zwierzę nie ucieka i wykazuje Tobą zainteresowanie postaraj się opanować, mów do niedźwiedzia spokojnie i w niskich tonach. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.
– Jeżeli to możliwe spraw, abyś wyglądał jak najbardziej okazale (na przykład stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu).
– Jeżeli jesteś z innymi osobami, zbierzcie się razem.
– Nie próbuj wyciągać jedzenia i rzucać w kierunku zwierzęcia.
– Nie upuszczaj plecaka, ponieważ w razie ataku może on zapewnić ochronę pleców.
– Nigdy nie zajmuj pozycji między matką a jej młodymi i nigdy nie próbuj się do nich zbliżać.
– Jeśli już dojdzie do ataku rzuć się na ziemię, twarzą do dołu, trzymając ręce na szyi. Rozłóż nogi, aby utrudnić niedźwiedziowi przewrócenie. Nie podnoś się, dopóki napastnik nie ucieknie na bezpieczną odległość.
– O ile możesz, jak najszybciej wezwij pomoc, jeśli nie ma zasięgu – skorzystaj z aplikacji RATUNEK.
– Spokojnie czekaj na ratowników, jeśli ich usłyszysz daj znać krzykiem o swoim położeniu.
– Jeśli rany nie są poważne, wiesz gdzie jesteś i możesz o własnych siłach się poruszać idź do najbliższego miejsca, gdzie możesz spotkać innego człowieka i poprosić o pomoc.

Pamiętajcie – niedźwiedź to duży i szybki drapieżnik, a nie pluszowy miś. Nawet największe pragnienie zrobienia zdjęcia czy poczynienia bliskiej obserwacji nie jest warte Waszego zdrowia a może i życia. – ostrzegają leśnicy z Nadleśnictwa Cisna.

Źródło: KPP Lesko, Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x