sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Najcenniejsze drewno z podkarpackich lasów. XXII submisja w Nadleśnictwie Brzozów

We wtorek 23 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów rozstrzygnięto XXII Submisję Drewna organizowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Na składach submisyjnych w Oleszycach i Załużu w tym roku wystawiono 1781 metrów sześciennych wyselekcjonowanego drewna najwyższej jakości, w tym: dębu –  1098 m. sześc., jaworu – 201 m, jesionu – 192 m, modrzewia – 130 m, dębu czerwonego – 74 m, buka – 70 m oraz drobne ilości klonu, olszy czarnej  i wiązu.

Nabywcy mieli możliwość oglądania surowca przez cały poprzedzający submisję tydzień lutego. Oferty zakupu złożyło 19 firm z Polski, Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Włoch. Nabyły one łącznie prawie 1769 m sześc., czyli ponad 99 procent oferowanego surowca. Średnia cena osiągnięta w odniesieniu do wszystkich gatunków wyniosła 2026 złotych za metr sześcienny, przy czym najwyższą średnią osiągnęła dębina – 2607 zł. Z kolei najwyższa cena jednostkowa wyniosła 22 681 zł za m sześc. za kłodę rezonansowego jaworu z Nadleśnictwa Baligród. Zakupiła ją firma z Włoch.

– Analiza rynku drzewnego i wciąż zmieniających się trendów pozwoliła nam na wystawienie oferty, która znalazła uznanie w oczach nabywców, a najbardziej cieszy fakt, że zdecydowaną większość surowca nabyły polskie firmy, bo każdy metr sześcienny drewna zakupiony do głębokiego przerobu w kraju, to pomnożenie jego wartości – mówiła obecna na ogłoszeniu wyników Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Warto zwrócić uwagę, że drewno sprzedane na submisji już w postaci gotowych wyrobów będzie służyć ludziom całe dziesięciolecia, a w instrumentach muzycznych przetrwać może nawet setki lat. Włożyliśmy dużo pracy, by nasza oferta była atrakcyjna, stąd zasłużony sukces. Podziękowania kieruję do leśniczych i specjalistów od gospodarki drewnem.

Dyrektor Zagrobelna, podsumowując wyniki przetargu, podkreślała, że wymiar ekonomiczny submisji jest ważny, ale niezwykle istotne znaczenie ma też promocja polskiego drewna i naszego regionu, w którym zasoby drzewne wciąż rosną. Submisje w RDLP w Krośnie odbywają się nieprzerwanie od 2000 roku.

Drewno na ten przetarg wybierane jest spośród surowca pozyskanego w toku planowych cięć hodowlanych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa miliony metrów sześciennych drewna, zatem pula submisyjna stanowi niecały promil tej masy.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x