poniedziałek, 15 lipca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Na półmetku wakacji [FOTO]

Fundacja Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak ma bardzo atrakcyjny program zajęć dla dzieci i młodzieży w trakcie wakacji. Dzieci, które nie wyjechały na letni wypoczynek uczestniczą w wielu warsztatach. Dowiadują się co robić, by prowadzić zdrowy tryb życia m.in. na spotkaniu z pielęgniarką wysłuchali wykładu o chorobach cywilizacyjnych, nauczyli się sprawdzać puls i udzielać pierwszej pomocy. Mogli również sprawdzić poziom cukru we krwi. W trakcie spotkań z panią dietetyk przygotowywali piramidy zdrowego żywienia, podkreślano też jak ważna jest aktywność fizyczna. Ale nie były to jedynie zajęcia teoretyczne. Uczestnicy warsztatów wraz z rodzicami przygotowali zdrowe i pożywne posiłki, które z powodzeniem mogą zastąpić tzw. „śmieciowe” jedzenie. Były to na przykład chipsy warzywne, domowe nachosy i tortille z kurczakiem. Nie zabrakło słodkich przekąsek, takich jak ciasto szpinakowe, knedle z morelami oraz ciasteczka marchewkowe. Zostało zorganizowane również spotkanie z dietetykiem dla rodziców, aby uświadomić im jak ważne są dla dzieci urozmaicone posiłki oraz odpowiednia ilość snu.

Na warsztatach teatralno-muzycznych dzieci uczyły się wyrażać emocje i uczucia gestem, mimiką twarzy i ruchem. Wiele radości przyniosły krótkie, improwizowane scenki. Uczestnicy ćwiczyli autoekspresję przy pomocy gestów i słów podczas ćwiczeń roli z wierszy Tuwima.

W trakcie wakacji nie mogło zabraknąć zajęć ruchowych. Dzieci wybrały się na spacer do lasu. Bardzo spodobały im się zajęcia taneczne oraz aerobik. Muzyka i taniec pozwoliły im pozbyć się negatywnych emocji i twórczo spędzić czas z rówieśnikami.

Spotkania w Fundacji to także dobry czas do ćwiczenia komunikacji interpersonalnej. Młodzież w trakcie zajęć poznawała swoje cechy charakteru, a gry i zabawy zespołowe pozwoliły im nawiązać bliższe relacje oraz nauczyć się współpracy. Uczestnicy trenowali również asertywność. Dodatkowo przygotowali wizytówki przedstawiające zawody, jakie chcieliby wykonywać w przyszłości.

Młodzieżowa Rada Fundacji uczestniczyła w zajęciach dotyczących pisania projektów. Pojawił się pomysł uczestnictwa w wymianach młodzieży w ramach międzynarodowych projektów. Inspiracją mogła być wizyta wolontariuszy z Hongkongu i Indii, którzy opowiedzieli podopiecznym o kulturze swoich krajów. Poprowadzili też warsztaty kaligrafii chińskiej oraz zajęcia sportowe, a także przygotowali posiłek dla uczestników zajęć.

Przed uczestnikami warsztatów kolejny miesiąc wakacji, który również upłynie pod znakiem wielu wspaniałych spotkań.

Działania realizowane są w ramach trzech projektów: Młodzież na 5+, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Projekt Zdrowie, dofinansowanego ze środków Powiatu Brzozowskiego oraz Twórcze Wakacje. Edycja III, dofinansowanego przez burmistrza Brzozowa.

Tekst: Beata Szostak
Foto: Weronika Pietrasz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x