czwartek, 30 maja, 2024
Aktualności

Most w Krzemiennej. Olbrzymia szansa na rozwój gospodarczy

Dzięki staraniom posła Piotra Uruskiego budowa mostu w Krzemiennej nad Sanem jest już niemal pewna. W piątek w Arłamowie minister Jerzy Kwieciński przekazał władzom powiatu brzozowskiego pozytywną opinię o dofinansowaniu w ramach programu „Mosty dla Regionów” przygotowania dokumentacji budowy tej inwestycji.

Most, którego budowa szacowana jest na 35 mln zł usprawni komunikację w obszarze powiatów brzozowskiego, sanockiego i przemyskiego. Da też nowe możliwości komunikacyjne w kierunku przejścia granicznego w Medyce. Za 300 tys. zł, w tym 240 z budżetu państwa, zostanie przygotowana dokumentacja budowy mostu w Krzemiennej.

Obecnie w Krzemiennej funkcjonuje przeprawa promowa, która działa w ograniczonym zakresie, a w miesiącach zimowych jest nieczynna. Najbliższe mosty w okolicy znajdują się w odległości 15 km i 10 km od planowanego mostu – most w Dynowie oraz most w Dobrej z ograniczeniem tonażowym 8 ton.

– Jeszcze w lipcu, nasz wniosek nie był nawet na liście rezerwowej. Wszystko zmieniła wizyta w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – relacjonuje Jacek Adamski, wicestarosta brzozowski. – Po spotkaniu w ministerstwie i naocznym przedstawieniu problemu wiceministrowi Waldemarowi Budzie wniosek został przesunięty na pierwsze miejsce listy rezerwowej, a w ubiegły piątek minister Jerzy Kwieciński, na ręce starosty Zdzisława Szmyda, przekazał promesę na budowę mostu. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować panu Piotrowi Uruskiemu, który w trakcie kluczowego spotkania w ministerstwie użył treściwych argumentów, aby przekonać wiceministra do tej inwestycji.

Budowa mostu to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, ale również zdecydowane podniesienie jakości funkcjonowania na tym terenie przedsiębiorców i rolników. To także olbrzymia szansa na rozwój gospodarczy. Po stronie Jabłonicy Ruskiej mieszka ponad 70 osób (tylko w gminie Dydnia), funkcjonują tam również przedsiębiorstwa wydobywające kruszywo, a także rolnicy. Do urzędów zgłaszają się również inwestorzy, którzy chcą budować tam hotele, ośrodki turystyczne i sportowe.

– Promesa z ministerstwa to milowy krok na drodze realizacji inwestycji. Nowy most będzie kosztował około 35 mln zł, a jego nośność wyniesie minimum 100 ton. Projekt zakłada również budowę infrastruktury towarzyszącej, jak choćby drogi dojazdowe. To strategiczna inwestycja dla całego regionu – mówi Piotr Uruski, poseł na Sejm RP.

Powiat brzozowski, jako podmiot realizujący zadanie, może liczyć na minimum 80% dofinansowania ze środków centralnych w ramach Programu Mosty dla Regionów. Pozostałą część zabezpieczy samorząd. Uchwałę intencyjną w zakresie współfinansowania inwestycji podjęła Rada Gminy Dydnia.

Źródło: materiały nadesłane

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x