poniedziałek, 17 czerwca, 2024
AktualnościWydarzenia

„Mocne kości do starości” w Brzozowie

Już 14 maja w Brzozowie pojawi się osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często bezbolesnego. 

    • 200 milionów ludzi na całym świecie choruje na osteoporozę, w Polsce to 3 miliony osób
    • Osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny na świecie
    • Ryzyko kolejnego złamania u osób z osteoporozą wzrasta pięciokrotnie
    • Co 7 zwolnienie lekarskie w Polsce jest wydawane z powodu dolegliwości kręgosłupa

Choroby kręgosłupa stanowią główną przyczynę niepełnosprawności na świecie. Dlatego Fundacja rozpoczyna akcję badań kości Polaków, aby umożliwić im wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju oraz określić stadium zaawansowania choroby. Statystki są niepokojące, dlatego wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych m.in. zbilansowanego odżywiania czy aktywności fizycznej i uzupełnienie ich badaniem densytometrycznym wydaje się bardzo potrzebne – komentuje Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest szczególnie osobom po 40. roku życia. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego. Akcja „Mocne kości do starości” prowadzona jest we współpracy z aptekami w ramach Programu PARTNER+, przy których zatrzymywać się będzie mobilny osteobus.

Zapisów można dokonać osobiście w siedzibie partnera akcji, czyli pod tym samym adresem, gdzie odbędzie się badanie.

Osteobus będzie stacjonował w Brzozowie 14 maja przy ulicy 3 Maja 41. Badania odbędą się w godzinach między 10:00 a 16:00. Kolejnym miastem na trasie osteobusa jest Dukla.

osteoMateriał nadesłany

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Jasiek
Jasiek
5 lat temu

Rezonans???
dlaczego?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x