czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Młodzież obudziła Krosno. Po raz pierwszy

  • 22 września, środa, godz. 12:00 – wernisaż wystawy „Różnorodny świat abstrakcji” w BWA Krosno w ramach projektu “Bardzo Młodzi Kuratorzy Wystaw”

  • 23 września, czwartek, godz. 12:00, BWA Krosno – podsumowanie projektu “ObudźMY Miasto”

Rolkowisko, pokaz mody, wspólne śpiewanie na Podcieniach czy przegląd filmów. Podczas gdy wiele miast ma problem z wymyśleniem oferty kulturalnej dla młodzieży, w Krośnie młodzi mogli po prostu zrealizować własne pomysły.

Młodzieżowa Rada Miasta oraz Biuro Wystaw Artystycznych zaprosiły osoby w wieku 13-25 lat do udziału w programie “ObudźMY Miasto!”. Jego celem było ożywienie przestrzeni miejskiej dzięki oddolnym społecznym, kulturalnym, obywatelskim inicjatywom realizowanym przez młodzież. Udało się.

W pierwszym etapie zgłoszono 12 inicjatyw. 10 z nich doczekało się realizacji, ale od 14 lipca do 19 września zrealizowano kilkanaście dodatkowych projektów w wyniku współpracy młodzieży, która poznała się w trakcie programu. Młodzi zaangażowani w program to grupa ponad 80 osób. Każde z wydarzeń odbyło się po raz pierwszy na kulturalnej mapie Krosna.

23 września (czwartek) w godz. 12:00-13:00 w sali wystawowej BWA Krosno, odbędzie się podsumowanie pierwszej edycji projektu “ObudźMY Miasto”, który został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu z budżetu Miasta Krosna oraz zaangażowaniu innych instytucji kultury: Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, Muzeum Rzemiosła i Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Wśród instytucji kultury w Polsce toczy się wiele rozmów o tym, w jaki sposób przekonać młodzież do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. W Krośnie postanowiliśmy po prostu zaufać naszej młodzieży i wesprzeć ich w realizacji wymarzonych projektów. I dzięki temu obudziliśmy fantastyczną energię – mówi Ewelina Jurasz, dyrektor BWA Krosno.

Projekt “ObudźMY Miasto” to nie jedyna inicjatywa kulturalna skierowana do młodzieży animowana przez BWA. Na podstawie pomysłu nauczycielki Elżbiety Bryneckiej i pod jej kierownictwem grupa 24 młodych osób z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie, w ramach projektu “Bardzo Młodzi Kuratorzy Wystaw”, przygotowała wystawę pt. „Różnorodny świat abstrakcji”. Wernisaż odbędzie się 22 września, o godz. 12:00 w BWA Krosno.

Uczniowie odpowiadali za cały proces powstania wystawy – od wymyślenia koncepcji, wybrania obrazów ze zbiorów galerii, przez napisanie tekstów kuratorskich po przygotowanie całej ekspozycji i wernisażu wystawy, którą będzie można oglądać do 26 września 2021 roku.

Projekt “Bardzo Młodzi Kuratorzy Wystaw” realizowany jest w ramach programu BARDZO MŁODA KULTURA 2019-2021 prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x