czwartek, 2 stycznia, 2025
Wydarzenia

Miliony na rozwój nauki i innowacji

Aż 60 milionów złotych – to wartość umowy na dofinansowanie projektu pn. „Podkarpackie Centrum Innowacji 2029”. Podpisano ją dziś w Rzeszowie, podczas specjalnej konferencji prasowej. Środki pochodzące w całości z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, będą wspierać rozwój innowacji, nauki i przedsiębiorczości w regionie.

Podpisany dokument gwarantuje kontynuowanie realizacji celów powstałej w 2017 r. spółki. To m.in.: komercjalizacja projektów badawczo-rozwojowych, ułatwianie kontaktów między nauką a biznesem oraz wsparcie uczniów i studentów w zakresie rozwoju unikatowych kompetencji.

PCI to platforma transferu innowacji, przedsiębiorczości i nauki. Doskonale wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji, wspiera inteligentne specjalizacje: Lotnictwo i Kosmonautykę, Informację i Telekomunikację, Motoryzację oraz Jakość Życia. Jest częścią ekosystemu tworzonego przez województwo, RARR i podkarpackie uczelnie – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

Umowę sygnowali dziś w siedzibie PCI: marszałek województwa Władysław Ortyl oraz prezes PCI Michał Tabisz. W wydarzeniu uczestniczyli również: wicemarszałek Ewa Draus i wiceprezes Sławomir Kowalski.

Dzięki tym inwestycjom województwo podkarpackie należy do tych, gdzie nakłady na innowacyjność, na rozwój badań należą do najwyższych w kraju. Podkarpackie Centrum Innowacji powstało z inicjatywy samorządu województwa podkarpackiego i osobiście marszałka Władysława Ortyla, posiada już na swoim koncie wiele osiągnięć aby łączyć działania samorządu województwa, ale przede wszystkim z nauką i biznesem – dodała wicemarszałek Ewa Draus.

Prezes PCI Michał Tabisz zauważył, że najbliższe lata działalności spółki będą rozwinięciem koncepcji wypracowanej przy jej powołaniu.

Program grantowy skierowany do podkarpackich uczelni, wsparcie startupów akademickich, pogłębienie integracji i współpracy regionalnych laboratoriów oraz kształtowanie nowego pokolenia innowatorów – to cele Podkarpackiego Centrum Innowacji najbliższe lata. Będziemy realizować także inne projekty przy współpracy m.in. z Komisją Europejską oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – zapowiedział.

Ważnym elementem funkcjonowania Centrum jest współpraca z uczelniami w regionie. Kontynuowany będzie Program Grantowy, dedykowany finansowaniu prac badawczo-rozwojowych. O środki będą mogły ubiegać się projekty użyteczne, dostosowane do potrzeb kluczowych branż przemysłowych regionu.

Naukowcy mogą liczyć na wsparcie ekspertów PCI, związaną z wdrożeniem tych rozwiązań na rynek. Zapewniamy analizę projektów, weryfikację rozwiązań, doradztwo w opracowywaniu strategii rozwoju i komercjalizacji oraz wsparcie w pozyskiwaniu finansowania – dodaje prezes Michał Tabisz.

Unikalnym w skali regionu miejscem inspiracji, pomagającym uczniom i studentom rozwijać kreatywność i realizować własne projekty, jest przestrzeń PCI ProtoLab. Na blisko 400 m2 znajdują się bogato wyposażone pracownie: elektroniki, warsztat-modelarnia, media VR, tekstylna, biogreen oraz szybkiego prototypowania. Kluczowym aspektem tego przedsięwzięcia są eksperci, którzy gwarantują użytkownikom profesjonalne wsparcie na każdym etapie prac. W ramach oferty, PCI zapewnia również możliwość wsparcia finansowego, m.in. poprzez inicjatywy takie jak: Akademia ProtoLab, Bon Konstruktorski, Preinkubację oraz Program Ambasadorski.

Podczas konferencji wystąpili także beneficjenci PCI. Prof. Ireneusz Kapusta z Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił po krótce jak wygląda współpraca z uczelniami wyższymi. Z kolei o swoich osiągnięciach, które uzyskała przy współpracy PCI opowiadała Natalia Stefańska – absolwentka Akademii ProtoLab.

Ważną gałęzią funkcjonowania PCI jest działalność Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, która dziś łączy już ponad 100 instytucji tego typu, oferujących ponad 780 różnych procedur badawczych. Funkcjonowanie Sieci koncentruje się na integracji potencjału laboratoriów, podnoszeniu jakości badań, rozwijaniu regionalnego systemu oceny zgodności oraz promowaniu usług badawczych i wzorcowania.

Myślę, że PCI w ramach tej pierwszej perspektywy finansowej dobrze realizowała swoją misję. Ten pierwszy projekt, który miał wartość 100 milionów złotych służył do realizacji trzech platform które tu funkcjonują jak i oczywiście do zakupienia siedziby dla Podkarpackiego Centrum innowacji i wszystkich inwestycji tutaj dokonanych – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Podkarpackie Centrum Innowacji to organizacja promująca wykorzystanie osiągnięć  naukowych w gospodarce. Buduje kluczowe umiejętności naukowców i studentów. Wzmacnia potencjał regionu finansując prace badawczo-rozwojowe naukowców oraz wytwarzane w ten sposób nowe technologie i rozwiązania. PCI wspiera innowacyjne pomysły młodych ludzi, poszerza ich wiedzę na temat startup-ów i prototypowania udostępniając doskonale wyposażone pracownie, a także organizując programy edukacyjne i hackathony.

Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP

Źródło: podkarpackie.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x