czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościKROSNORYMANÓWWydarzenia

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej

Już się pojawiły i wraz z kolejnymi mroźnymi nocami są coraz okazalsze. Od lat przyciągają turystów wspaniałe lodowe nacieki, zwisające ze stromych brzegów Wisłoka na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Pojawiają się tu niedzielni turyści, znakomici fotograficy, jak również amatorzy wspinaczki lodowej poszukujący mocniejszych emocji. Imponujące są sople zwisające ze skalnego urwiska na prawym brzegu i ogromna lodowa ściana na lewym brzegu to jedna z największych zimowych atrakcji turystycznych Beskidu Niskiego.

Zjawisko to można obserwować w kilku miejscach przełomu Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej. Warunkiem powstania lodospadów jest duża ilość opadów w jesieni oraz niskie temperatury utrzymujące się zimą przez dłuższy czas. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych tworzą się spektakularne lodowe nacieki, świadczą o tym m.in. określenia pojawiające się przy ich opisach, jak np. „Płacząca ściana” i „Lodowa katedra”.

Uwaga! Spacerując pod lodowymi nawisami należy zachować ostrożność, ponieważ może dojść do oberwania się lodowych fragmentów!

Fot. Andrzej Kułak, Nadl. Rymanów

Źródło: RDLP Krosno

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x