Legendarną WSK do Monte Cassino. Funkcjonariusz BiOSG ruszył w wyjątkową podróż przez Europę
Motocykle, zamiłowanie do podróży i pamięć o historii – to wszystko połączyło się w fascynującej wyprawie funkcjonariusza BiOSG z placówki SG w Czarnej Górnej. W podróż po Europie ruszył na legendarnym motocyklu.
Nie jest to pierwsza ekstremalna wyprawa st. chor. SG Kamila Ślusarczyka. W ubiegłym roku na wiekowym motocyklu pokonał trasę wokół polskich granic. Tym razem wraz z żoną zamierza przemierzyć dziesięć europejskich państw na dwóch wyjątkowych motocyklach. Jednym z nich jest legendarna WSK, drugim wiekowa Honda, która lata młodości spędziła w ochronie granicy państwowej. Choć oba jednoślady mają już swoje lata, ich właściciele nie mają wątpliwości, że doskonale poradzą sobie z tysiącami kilometrów europejskich dróg. Wątpliwości nie mieli też koledzy z patrolu SG, którzy zatrzymali jednoślady do kontroli. Stan techniczny sprawdzony – można jechać dalej.
Podróżnicy mają dwa główne cele. Będzie to włoska przełęcz Passo Dello Stelvio oraz dotarcie do Monte Cassino. Na polskim cmentarzu wojennym złożą kwiaty, a do Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino przekażą symboliczny ryngraf. To Złota Odznaka Pamiątkowa BiOSG przekazana przez Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału SG. Pamiątka przekazana w 35. rocznicę powołania BiOSG jest wyrazem najwyższego szacunku i trwałej pamięci o polskich żołnierzach, którzy zapisali jedną z najchlubniejszych kart w historii oręża Rzeczypospolitej.
Na początkowym fragmencie trasy z podróżnikami spotkał się gen. bryg. SG Tomasz Zybiński. Komendant życzył zmotoryzowanej parze szerokiej i bezpiecznej drogi.
Źródło: BiOSG















