środa, 29 maja, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Kwarantanna narodowa. Zamknięte galerie, hotele, stoki narciarskie i zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie – ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że “same apele nie pomogą, same apele to za mało”. Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.

“Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową” – ogłosił minister.

Jak dodał, oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte zostaną hotele. “Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii” – wskazał.

Szef MZ dodał, że zamknięte zostaną też stoki narciarskie – nie będą mogły funkcjonować w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia.

Minister zapowiedział również dodatkowe ograniczenia w noc sylwestrową. – Wprowadzamy ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 dnia 1 stycznia – przekazał.

– Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym – mówił szef MZ o ograniczeniach 31 grudnia wieczorem i 1 stycznia 2021 r. o poranku.

– Chodzi tutaj o to, że musimy zostać w domu – stwierdził Niedzielski. Wyjaśnił też, że rząd nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia.

Minister ostrzegał, że za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową będą groziły mandaty.

Rząd ponownie zamyka galerie handlowe, ich zamrożenie nastąpi 28 grudnia. – Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Głównym powodem kolejnego zamrożenia branży handlowej są szczepienia przeciwko COVID-19. Rząd chce, by szczepieniu poddało się jak najwięcej Polaków. Liczy, że dzięki zamknięciu galerii handlowych, liczba zakażonych będzie niższa, a proces szczepienia przebiegnie szybciej.

Niedzielski zapowiedział również, że od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Źródło: PAP

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x