niedziela, 14 kwietnia, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Kręcą “Akcję Pensjonat” [FOTO]

Czwartego lipca br. ruszyły zdjęcia do kolejnego filmu z cyklu “Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Zdjęcia potrwają około trzech tygodni. Tematem nowej produkcji jest “Akcja Pensjonat” – jedna z największych akcji dywersyjnych polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. „Pensjonat”, to kryptonim prawdziwej akcji żołnierzy Kedywu Armii Krajowej, podczas której odbito polskich więźniów politycznych z gestapowskiej niewoli. Jednocześnie, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Jasła, a powstanie na ten temat filmu wzbudza niemałe emocje wśród lokalnej społeczności.
Nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 roku sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób, pod nosem niemieckiej żandarmerii, uwolniło 66 osadzonych w jasielskim więzieniu. Byli to żołnierze Polskiego Podziemia. Uwolnienie takiej ilości więźniów z miejsca tak silnie strzeżonego przez Niemców, bez wywoływania starć i co najważniejsze bez ofiar, musiało odbić się szerokim echem. O sukcesie akcji, która przeszła do historii jako „Akcja Pensjonat” mówiło Radio Londyn i pisała niemal cała tajna prasa Polski Podziemnej. Sprawa była na tyle poważna, że zainteresował się nią sam generalny gubernator Hans Frank, czego skutkiem była zmiana na stanowisku szefa gestapo i naczelnika więzienia w Jaśle.
Telewizja Obiektyw z Krosna podjęła się stworzenia 40-minutowego filmowego dokumentu fabularyzowanego opowiadającego o przebiegu „Akcji Pensjonat” oraz bohaterach, którzy brali w niej udział. Scenariusz filmu, opracowany został przez Marcina Ziobrę i Bogdana Miszczaka w oparciu o zgromadzone materiały archiwalne i źródłowe. Całość reżyseruje krakowski aktor i reżyser Jacek Lecznar, który wcieli się też w postać narratora filmu. Główną rolę, dowódcy akcji Zygmunta Soboty ps. Korczak, gra Artur Dziurman-aktor Teatru Starego w Krakowie. Premiera filmu „Akcja Pensjonat” zaplanowana jest na wrzesień 2016 r. Film będzie można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w kinach na terenie województwa podkarpackiego, oraz w 200 miastach Polski w sieci Telewizji VECTRA.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x