poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Koreańska pasja Ani [FOTO]

W piątek (8 bm.) w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzozowie odbyło się spotkanie z Anną Olearczyk, studentką czwartego roku koreanistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wielką pasjonatką kultury koreańskiej. Wzięli w nim udział uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz ósmych klas szkoły podstawowej wraz z nauczycielami. Wydarzenie to pod hasłem „Spotkanie z pasją” zorganizowała Rada Rodziców przy wsparciu dyrektora szkoły Tomasza Żaka. Autorką projektu, podczas którego  są prezentowane sylwetki osób, które rozwijają swoje zainteresowania i kierują się nimi w życiu, jest Magdalena Korona. Niedawno zorganizowała ona podobne zajęcia dla uczniów pod nazwą “Warsztaty z pasją”. 
Ania podczas spotkania przybliżyła słuchaczom to orientalne i niewątpliwie egzotyczne dla nas państwo, jakim jest Korea Południowa. Rozpoczęła od położenia i historii, następnie przeszła do prezentacji zdjęć i filmów ze swojej wycieczki do Korei, skupiając się na miejscach, które zobaczyła w dwóch największych miastach: Seulu i Busanie. Szczególną uwagę obecnych zwróciło  sąsiedztwo zabytkowych kompleksów świątyń, uliczek z dawną zabudową oraz nowoczesnych wieżowców. Ania przedstawiła też tradycyjne koreańskie stroje, kontrastujące mocno z wyglądem i zachowaniem koreańskiej młodzieży. Zilustrowała to filmikiem z Hongdae – obleganej przez młodych ludzi dzielnicy popkultury. Ania pokazała uczniom przywiezione  z Korei pamiątki, które przywiozła z wycieczki. Opowiedziała też o ciekawostkach, np. o licznych w Korei kawiarniach, w których główną atrakcją jest zabawa z psami lub kotami (a przy okazji można też napić się herbaty czy kawy). Prezentację zakończył opis typowych dań koreańskich. Pomimo ogromnych różnic w upodobaniach kulinarnych – przejawiających się chociażby typowym dla Koreańczyków “kimchi” (sfermentowana kapusta w paście chilli), “patbingsu” (tradycyjne lody koreańskie – pokruszony lód z dodatkiem słodkiej czerwonej fasoli i migdałów) oraz “ramyeon” (kluski z zupką instant), w których przyrządzeniu pomagają specjalne aplikacje w telefonie. –  łączy nas kotlet wieprzowy, bardzo przypominający tradycyjny polski schabowy.  Korea zafascynowała Anię już w gimnazjum. Wszystko zaczęło się po obejrzeniu jednego z koreańskich seriali, czyli tzw. dram. To wtedy zaczęła słuchać koreańskiego gatunku muzycznego K-pop, którego najlepszym przykładem jest grupa BTS.

Ania Olearczyk zaczęła wchodzić w świat kultury koreańskiej oraz czytać różnorodne publikacje i wiadomości na temat Korei. Kiedy dostała się na studia w Zakładzie Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, mogła bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat tego państwa, jego obyczajów, języka. To wtedy też dowiedziała się, iż koreański to jeden z trudniejszych języków azjatyckich. Nie zraziła się tym jednak. Z prawdziwą pasją studiuje wszystko, co dotyczy tego pięknego, egzotycznego kraju, jego mieszkańców, kultury, języka. Jej koreańscy znajomi twierdzą, iż Polacy i Koreańczycy mają ze sobą wiele wspólnego, a historia obydwu narodów jest bogata w wiele walecznych, niepodległościowych zrywów.

mk

Foto: mk., Facebook Anny Olearczyk, Wikipedia

Półwysep Koreański jest otoczony przez Morze Żółte, zwane też Morzem Wschodniochińskim oraz przez Morze Wschodnie, zwane też Morzem Japońskim. Mówi się, że Półwysep kształtem przypomina tygrysa przygotowującego się do skoku na Azję. Największą wyspą Półwyspu jest Wyspa Jeju i należy ona do Korei Południowej. I tak właśnie na Półwyspie znajdują się dwa państwa: Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, czyli Korea Północna i Republika Korei, czyli Korea Południowa. Do podziału Korei, która kiedyś była jednym państwem doszło w wyniku wojny koreańskiej, która trwała od 1950-1953 i tak naprawdę trwa ona do dziś, ponieważ doszło jedynie do zawieszenia broni, a nie do zawarcia pokoju. Państwa oddziela tzw. wojskowa linia demarkacyjna, ciągnąca się wzdłuż 38. równoleżnika i obszar ten nazywany jest strefą zdemilitaryzowaną, w skrócie DMZ. Mimo tragicznych skutków, jakie przyniosła wojna oraz wcześniejszego okresu okupacji japońskiej, który trwał od 1910 do 1945 roku, Korei Południowej udało się odbudować państwo i obecnie jest ona jednym z najlepiej rozwijających się gospodarczo krajów na świecie, co można zauważyć po wielkich sukcesach firm takich jak Samsung, LG, Hyundai czy KIA, które są właśnie firmami koreańskimi. Kolory flagi Korei Południowej oznaczają biel – jasność, czystość, naród wielbiący pokój, a czerwony i niebieski ying i yang, czyli równowagę, natomiast kreski wokół niebo, ziemię, wodę i ogień. Na godle znajduje się kwiat narodowy, czyli hibiskus.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x