sobota, 2 marca, 2024
AktualnościKROSNOPolitykaWydarzenia

Konferencja PSL w Krośnie: Przede wszystkim zdrowie

W piątek, 6 października, na krośnieńskim rynku odbyła się konferencja prasowa Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach Trzeciej Drogi. W konferencji wzięli udział prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz, lider okręgu Dariusz Sobieraj oraz inni kandydaci do parlamentu.

– W tej kampanii wiele mówimy o zdrowiu. Dlaczego? Bo wielu Polaków odczuwa, że w tym następnym parlamencie zdrowie powinno być jednym z głównych tematów porozumienia ponad podziałami. Zbyt długo czekamy na lekarzy, zbyt długo czekamy na SORach, utrudniony jest dostęp do lekarzy rodzinnych czy specjalistów. Trzeba wprowadzać programy prozdrowotne, które przełożą się na zdrowie publiczne – mówił dr n. med. Dariusz Sobieraj.

Podczas konferencji Sobieraj wspomniał m.in. programy: wczesnego wykrywania raka płuc, wczesnego wykrywania raka prostaty, kontynuację programu raka szyjki macicy, raka piersi, nagłaśnianie tematu szczepień i in vitro.

– Program zdrowotny przekłada się na stan szpitali. Sytuacja szpitala w Krośnie nie jest zła, ale już w szpitalach ościennych: zlikwidowany oddział ginekologiczno-położniczy w Ustrzykach Dolnych, próba likwidacji oddziału ginekologiczno-położniczego w Lesku, być może próba likwidacji w innych oddziałach skutkuje tym, że spada dzietność – powiedział lider krośnieńskiego okręgu.

Sobieraj, oprócz tematów medycznych, mówił także o bezpieczeństwie żywności, szacunku do obywateli oraz relacjach z sąsiednimi krajami.

– Państwo ma chronić swojego obywatela. Państwo ma chronić rolnika i producenta, po to, żeby mógł on godnie egzystować. To jest też program nasz na następną kadencję. I oczywiście opieka socjalna, opieka nad starszymi, którzy swoje już wypracowali. To jest też domena Polskiego Stronnictwa Ludowego i w tym chcemy się realizować. Pokrótce przedstawiłem zarys programu, ale tak naprawdę program wykuwa się każdego dnia, bo rozmawiając z ludźmi – podsumował lider 22. okręgu.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz, zabierając głos, przypomniał, że jest to już „ostatnia prosta” w kampanii wyborczej. Na początku nawiązał do incydentu związanego z zachowaniem holenderskiej policji wobec piłkarzy i działaczy Legii Warszawa. Następnie nawiązał do, jego zdaniem, ciężkiej sytuacji w polskich placówkach medycznych, którą zaobserwował jeszcze w czasie pandemii, kiedy to podjął wolontariat na izbie przyjęć.

– Jedna jest ważna gwarancja Trzeciej Drogi, jeżeli nie dostajesz się do lekarza specjalisty w ciągu 60 dni w publicznej ochronie zdrowia, idziesz prywatnie, a NFZ pokryje koszty. Jest to rewolucyjny pomysł, szukaliśmy i pracowaliśmy nad nim bardzo długo, by znaleźć sposób, jak skrócić kolejkę do lekarza – zdradził Władysław Kosiniak-Kamysz, który przecież też jest lekarzem.

Następnie zaapelował do mieszkańców Podkarpacia:

– Niech każdy głosuje zgodnie ze swoimi wartościami. Dobrze, że jest po stronie demokratycznej wybór. Są te komitety, które mają bardziej lewicowy program, lewicowo-liberalny czy taki centrowy jak my – mówił. – Trzecia droga jest wyborem, który gwarantuje zmiany w Polsce. Gwarantuje normalność, pojednanie, odbudowę wspólnoty. Bez wspólnoty narodowej nigdy nie będziemy się rozwijać, nigdy nie będziemy bezpieczni. To jest podstawowy element funkcjonowania państw i narodów.

W odpowiedzi na pytanie o stanowisko PSL w sprawie paktu migracyjnego Kosiniak-Kamysz stwierdził, że PSL jest przeciwny przyjęciu tego paktu.

– Oczekujemy, że przekonają swoich sojuszników w partii Europejskich Reformatorów i Konserwatystów. To jest partia, do której należy PiS i kto wnosi pakt migracyjny? Wnosi premier Meloni, szefowa partii Europejskich Reformatorów i Konserwatystów, do której należy PiS. Co wypowiada włoski europoseł z EKR-u z tej formacji, do której należy PiS w Parlamencie Europejskim, popiera pakt migracyjny. To oczekuje od prezesa PiS-u, od premiera Morawieckiego niech najpierw przekonają do swojego zdania, swoich sojuszników w Europie, premier Meloni, europosłów w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w grupie EKR, do której należy PiS – powiedział prezes PSL-u.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x