piątek, 23 lutego, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Koncert Lory Szafran w Krośnie

Lora Szafran odnalazła własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe i przygotowała we współpracy z Miłoszem Wośko dziesięć utworów na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE. Będzie je można usłyszeć podczas styczniowego koncertu w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. 16 stycznia 2024 zapraszamy na muzyczne spotkanie z Lorą Szafran – jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych.

Trzeba mieć dużo odwagi i głęboką świadomość twórczą, żeby mierzyć się z legendą. Albo, żeby legendę potraktować jako inspirację i odnaleźć własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe.

Tę drugą ścieżkę wybrała Lora Szafran, przygotowując we współpracy z Miłoszem Wośko utwory na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE.

Nie ma wątpliwości, że Ewa Demarczyk i jej pierwsze wykonania pięćdziesiąt i więcej lat temu kompozycji, między innymi, Zygmunta Koniecznego do tekstów Tuwima, Baczyńskiego, czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obrosły legendą i traktowane są przez wielu, jak świętość. Szczególnie, że pomysł, aby łączyć poezję z muzyką był w tamtym czasie nowatorski i kontrowersyjny.

Lora Szafran, wspierana przez Miłosza Wośko, postanowiła znane od lat utwory potraktować współcześnie, bez historycznych obciążeń, odczytując sławne bardziej i mniej z wykonań Ewy Demarczyk piosenki zdecydowanie po swojemu. Znajdując w nich własną refleksję i emocje kompletnie inne, niż jej poprzedniczka.

Sześć, spośród dziesięciu tytułów wybranych przez Lorę Szafran, skomponował Zygmunt Konieczny, człowiek-legenda krakowskiego środowiska artystycznego. Artystka rozmawiała z kompozytorem o swoim pomyśle na tę płytę na długo przed wejściem do studia.

Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Po długich rozmowach i ustaleniach z Lorą, która wybrała utwory, wymyśliła, jak chce je interpretować i co osiągnąć, Miłosz przygotował instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale Lory.

Ewa Demarczyk była aktorką. Lora Szafran jest wokalistką jazzową. Słuchając krążka LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE łatwo zauważyć, że interpretacje Lory Szafran są bardziej stonowane, jak gdyby dojrzalsze, a w efekcie bardziej intymne, niż wykonania Demarczyk.

Począwszy od 30 października 2023, przez 4 poniedziałki, do przestrzeni cyfrowej trafiać będą utwory zapowiadające cały zestaw. W kolejności: „Taki pejzaż”, „Grand Valse Brillante”, „Rebeka” i wreszcie w tygodniu premiery „Tomaszów”.

Lora Szafran zaprosiła do nagrania płyty dwoje gości – saksofonistę Henryka Miśkiewicza (którego słyszymy w „Tomaszowie” i piosence „Groszki i róże”) oraz śpiewającą Agę Zaryan (z którą panie zaśpiewały w duecie „Grande Valse Brillante”). Ta ostatnia powiedziała o Szafran: U Lory najważniejsze są szczerość i bycie sobą. Taka jest Lora Artystka i Lora Człowiek! Słychać to w każdej piosence na tej płycie!

Partnerzy wydania płyty: KROSNO MIASTO SZKŁA, STOART, ZAiKS

Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Premiera: 24 listopada 2023

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Termin: 16 stycznia 2024, godz. 18.00

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Organizatorem Sieci Scen Prezentacyjnych jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety: przedsprzedaż do 7 stycznia 2024 – 65 zł; sprzedaż regularna od 8 stycznia 2024 – 85 zł normalny, 80 zł ulgowy, 75 zł z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:

poniedziałek – piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniami

oraz w sprzedaży online: https://bilety.rckp.krosno.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x