piątek, 1 marca, 2024
AktualnościSANOKWydarzenia

Kolejna strategiczna inwestycja dla Sanoka

W Sanoku zostanie zrealizowana prorozwojowa inwestycja, rekordowa pod względem pozyskanych środków finansowych. Na przedłużeniu ul. Sobieskiego do ul. Gajowej ze skrzyżowaniem z drogą wojewódzką 886 – ulicą Królowej Bony powstanie przeprawa mostowa, która będzie impulsem do dalszego rozwoju położonego na prawym brzegu rzeki miasta. Inwestycja opiewa na kwotę 60 mln zł, przy dofinansowaniu 52 mln. Na Sanie powstanie most długości 120m, szerokości 14m, z obustronnym ciągiem pieszo-rowerowym – każdy po 2m i dwukierunkowej jezdni o szerokości 6 m – każdy pas będzie miał po 3m.

Budowie mostu będzie towarzyszyć modernizacja ulic w pobliżu planowanej inwestycji.

Ul. Królowej Bony zostanie przebudowana na długości 250 m. Projekt przewiduje wykonanie ronda turbinowego. Ul. Sobieskiego zyska nowy asfalt oraz chodnik z kostki betonowej na długości 150 m. Projekt przewiduje też przebudowę odcinka ulicy Gajowej o nawierzchni z betonu asfaltowego oraz budowę chodnika i ścieżki pieszo-rowerowej o nawierzchni z kostki betonowej na długości 308 m. Ulica Gajowa będzie stanowiła łącznik z projektowanym mostem.

Planowana inwestycja jest możliwa dzięki realizacji rządowego programu „Mosty dla Regionów”

Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W programie znalazło się 21 rekomendowanych przez rząd inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Autorem opracowania projektowego przeprawy na Sanie jest dr hab. inż. Marek Salamak, profesor Politechniki Śląskiej.

Etapy inwestycji

Wartość zadania została wstępnie oszacowana na poziomie 65 mln zł, w tym wkład miasta Sanoka wynosi 13 mln zł, co stanowi 20% wartości zadania. Rządowy program Mosty dla Regionów zakłada etapowanie zadania oraz finansowanie dokumentacji projektowej. I – II etap inwestycji to przygotowanie dokumentacji zadania i potrwa maksymalnie do końca 2022 r. Koszt dokumentacji wyniesie ok. 1,3 mln zł. III etap realizacyjny rozłożony jest na lata 2023-2024. Koszt części wykonawczej wyniesie niespełna 64 mln zł.

Burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski przedstawia korzyści płynące z powstania przeprawy mostowej

Budowa mostu to pierwszy krok do rozwoju północnej części miasta. Realizacja Inwestycji to nie tylko korzyść przeprawy na drugą stronę Sanu, to również szerszy dostęp do dwóch muzeów, usprawnienie ruchu turystycznego między nimi. Istotnym aspektem powstałego mostu będzie ułatwiony dostęp do terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych i redukcja uciążliwego hałasu. Na realizacji projektu skorzystają też mieszkańcy Międzybrodzia, to wreszcie ułatwienie dla LPR, które zarządza lotniskiem ratowniczym po prawej stronie Sanu.

Wideokonferencja z przedstawicielami rządu, parlamentarzystami i władzami wojewódzkimi.

O realizacji budowy przeprawy mostowej na Sanie podczas wideokonferencji z udziałem mediów poinformowali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski.

Jako pierwsza głos zabrała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przedstawiła w skrócie założenia rządowego programu pn. „Mosty dla regionów” i korzyści dla samorządów włączonych w jego realizację. Podkreśliła znaczenie wykonania tej inwestycji właśnie w Sanoku, wyrażając opinię, że budowa przeprawy mostowej przyczyni się do dalszego rozwoju Sanoka.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber zaakcentował fakt, że wiele programów jest realizowanych w Sanoku i na Podkarpaciu. Pogratulował burmistrzowi aktywności i skuteczności w realizacji różnych inwestycji i dążenia do rozwoju miasta. Zapewnił o swoim dalszym wspieraniu działań proinwestycyjnych burmistrza.

Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki podziękowała przedstawicielom rządu za decyzję o budowie mostu w Sanoku i innych miejscach Podkarpacia – San był barierą rozwojową dla rozwoju miejscowości i granicą rozwoju gospodarczego regionu Podkarpacia. Sanok się zmienia. To dzięki władzom samorządowym, które mają wizję a decyzje premiera i rządu tylko przyczyniają się do rozwoju miejscowości i całego regionu. Zapewniła o dalszym wspieraniu podkarpackich samorządowców.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wymienił korzyści płynące z realizacji inwestycji – Budowa mostu otwiera nowe możliwości, stanowi wsparcie dla innych inwestycji, usprawnia ruch, skraca dystans. Marszałek przytoczył również inne inwestycje, które są realizowane aktualnie w Sanoku przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, jako przykład udanej współpracy rządu i samorządów.

Tomasz Poręba podziękował za życzliwość i wsparcie potrzeb komunikacyjnych Podkarpacia. Sanok znalazł się wśród 5 miast, które otrzymają wsparcie. To bardzo ważna decyzja nie tylko dla mieszkańców Sanoka, ale również wszystkich turystów odwiedzających południową część Podkarpacia. Jestem dumny, że udało się przekonać rząd do tak dużego dofinansowania tej ważnej inwestycji. Bardzo się cieszę, że miasto, które w regionie słynie z inwestycji w kulturę i sport, otrzyma kolejny w ostatnich latach – po budowie Centrum Rehabilitacji i Sportu – impuls dla rozwoju. To historyczna chwila” – podsumował poseł do Parlamentu Europejskiego, który od miesięcy zabiegał o tę inwestycję.

Burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski na koniec podziękował wszystkim, dla których Sanok jest ważny na mapie Polski. Dziękuję wszystkim, którzy wierzą w potencjał Sanoka i stymulują jego rozwój.

Materiał prasowy Urzędu Miasta Sanoka

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x