sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Kłusownik zatrzymany dzięki akcji “Wieniec”

Prowadzona od kilku dni akcja prewencyjna skierowana przeciwko nieetycznym zbieraczom poroży przyniosła pierwszy efekt – ujawniono przypadek kłusownictwa na jeleniu i doprowadzono do identyfikacji sprawcy.

W  środę 24 lutego Straż Leśna z Nadleśnictwa Jarosław przeprowadziła patrolowanie obszarów leśnych w okolicach Korczowej, zagrożonych dużą penetracją przez zbieraczy zrzutów oraz kłusownictwem. W trakcie akcji odnaleziono tuszę jelenia byka z odciętym porożem. Zwierzę zginęło złapane we wnyku.

–  O zaistniałym zdarzeniu poinformowano Komisariat w Radymnie, po czym wspólnie z funkcjonariuszami Policji strażnicy dokonali oględzin miejsca przestępstwa, zabezpieczając wszystkie ślady – informuje Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia RDLP w Krośnie. – Następnie za śladami pozostawionymi w śniegu udano się w kierunku pobliskiej wsi, gdzie w jednym z zabudowań w trakcie przeszukania odnaleziono cztery sztuki wnyków oraz odrąbane tyki poroża jelenia.  

Dalsze czynności w tej sprawie w odniesieniu do osoby podejrzewanej prowadzi Komisariat Policji w Radymnie.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) ma charakter ogólnopolski. Bierze w niej udział około tysiąca strażników leśnych. Patrolują szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. Wsparcia udziela  Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Uwaga: zdjęcia drastyczne

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia: Straż Leśna Nadleśnictwa Jarosław

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x