piątek, 14 czerwca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Jeszcze dziś! Koncert Krzysztofa Ścierańskiego

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie wznawia cykl KONCERTÓW… ZA KURTYNĄ. 14 stycznia 2015 na scenie przy Kolejowej 1 zagra legendarny gitarzysta basowy KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI. Godz. 19.00. Bilet 30 zł.

scieranski_620

Krzysztof Ścierański na profesjonalnej estradzie zadebiutował w 1976 roku w jazz-rockowym zespole Laboratorium. To właśnie z Laboratorium zdobywał muzyczne doświadczenia: dokonywał nagrań płytowych oraz koncertował w kraju i za granicą. Współpraca z Laboratorium spowodowała przesunięcie zainteresowań muzycznych z rocka w kierunku jazzu i muzyki eksperymentalnej. Wspólnie nagrali 5 płyt “winylowych”. W 1980 rozpoczął współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, który tworzył wówczas legendarną grupę Air Condition. Ale prawdziwy sukces i uznanie zdobył Ścierański dwa lata później, kiedy został zaproszony do współpracy przez Krzesimira Dębskiego. Wraz z nim stworzył charakterystyczne brzmienie zespołu String Connection oraz miał poważnym wpływ na repertuar i nagrania zespołu. Wystepował również w Brzozowie, m.in. wspólnie z Januszem Skowronem.

Po zawieszeniu działalności przez String Connection, gitarzysta rozpoczął realizację własnych projektów autorskich. Bardzo często występuje z solowymi koncertami, w duecie z bratem lub w trio (z perkusistami Jerzym Piotrowskim, Wolfgangiem Thierfieldem i Markiem Surzynem). Sporo w tym czasie koncertuje, bierze udział w wielu festiwalach jazzowych. Jako bardzo wszechstronny muzyk bywa zapraszany na koncerty i nagrania płytowe zarówno przez jazzmanów jak i przez muzyków grających lżejsze gatunki. Współpracował m.in. z Markiem Bałatą, Ewą Bem, Januszem Skowronem, Zbigniewem Lewandowskim, Krzysztofem Popkiem, Tomaszem Stańko, Markiem Grechutą, Marią Jeżowską, Orkiestrą Ósmego Dnia, Johnem Porterem, Republiką, Di Rock Cymbalisten, Krzysztofem Zgrają, Jackiem Skubikowskim, a nawet rockową grupą Wilki.

http://muzyka.onet.pl/artysci/katalog/krzysztof-scieranski,169701,artysta.html

Krzysztof Ścierański o sobie:
Od lat interesuję się rytmem i sposobami jego realizacji. Na przykład ten sam rytm, w tym samym tempie zagrany przez Afrykanów jest inny niż zagrany przez Brazylijczyka. Bardzo lubię salsę (mongo santamaria, Ray Baretto, Tito Puente, Michael Camillo itd.). Zawsze gdy mam okazję, chodzę na koncerty zespołów afrykańskich (np. Zap Mama, Fefe). W moich kompozycjach wykorzystuję walory rytmów afrykańskich lub południowoafrykańskich, łącząc je z tradycyjną, nawet mogę powiedzieć, klasyczną harmonią. W odróżnieniu do Wojtka Karolaka, który twierdzi, że jest amerykańskim muzykiem jazzowym i rythm’n’bluesowym, przez pomyłkę zrodzonym w Środkowej Europie, ja jestem Latynosem zamieszkującym ten sam obszar geograficzny. Marzę, aby wyjechać, na jakiś czas, do Brazylii posłuchać i pograć z tamtejszymi muzykami.

http://www.scieranski.com.pl/o_mnie.html