sobota, 22 czerwca, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Jest zgoda GDOŚ na odstrzał trzech wilków!

Dzisiaj (5 marca) Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgodę ustną na odstrzał trzech najbardziej agresywnych wilków. Wizja lokalna przeprowadzona w terenie, gdzie doszło do ataku potwierdziła relacje dwóch pilarzy.

Do ataku trzech wilków na pilarzy doszło w poniedziałek 1 marca, w lesie pomiędzy Brzozowem, a Zmiennicą. Zachowanie wilków miało wskazywać na przygotowywanie przez nie ataku na pilarzy.

– Tryb wydania decyzji spowodowany jest potrzebą niezwłocznego działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, w tym osób pracujących w lesie – informuje Piotr Otrębski, rzecznik GDOŚ. – Pierwsze relacje pojawiające się w przestrzeni publicznej budziły poważne wątpliwości co do realnego zagrożenia stwarzanego przez wilki. Trzeba jednak zaznaczyć, że GDOŚ nie wydałby takiej decyzji na podstawie doniesień medialnych. Na prośbę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadził wizję terenową. W czasie oględzin miejsca, na podstawie identyfikacji tropów wilków, potwierdzono wersję pilarzy. – relacjonuje dla portalu krosno112 rzecznik GDOŚ.

Podczas wizji lokalnej ustalono, że wilki dopuściły się bezpośredniego kontaktu z ludźmi, nie płoszyły się na dźwięk pił mechanicznych. Jest to zachowanie nienaturalne dla wilków, mogące świadczyć o zaburzeniach. Dodatkowo, w czasie wizji terenowej doszło do kolejnego bliskiego kontaktu z wilkami, które – podobnie jak w przypadku wcześniejszego zdarzenia – nie wykazywały żadnego lęku przed ludźmi, pomimo obecności dużego grona obecnych osób i pracy maszyn leśnych w pobliżu

Decyzja zezwala na stopniową eliminację poprzez odstrzał do trzech wilków.

– Możliwy jest scenariusz, w którym po wyeliminowaniu najbardziej agresywnych osobników, reszta przestanie zbliżać się do ludzi i zagrożenie ustanie, a co za tym idzie ustąpią przesłanki do eliminacji kolejnych sztuk – mówi rzecznik GDOŚ i dodaje – Ciała odstrzelonych wilków mają być poddane sekcji oraz innym badaniom, które mają na celu ustalenie przyczyn ich nietypowego zachowania – czytamy.

Tryb wydania decyzji spowodowany jest potrzebą niezwłocznego działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi. Decyzja Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska jest ważna do 31 marca – podaje portal krosno112.

Źródło: krosno112, red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x