niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Jak sobie poradzić ze światem, który gwałtownie się zmienia? Odpowiedź na nowej wystawie w BWA Krosno

Nie bez powodu wiele osób czuje się dziś zagubionych. Pandemia niesamowicie przyspieszyła zmiany zachodzące dookoła nas. Dla wielu ludzi kolejne jej fale były doświadczeniem bolesnym, ale też takim, które wymusiło przemyślenie na nowo swojego życia. Jak radzić sobie w tak niepewnej rzeczywistości? BWA odpowiedzi postanowiło poszukać wraz z artystami działającymi we Wrocławiu. Wernisaż już w ten piątek.

Przesilenie. Wystawa Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Miejsce: BWA Krosno, ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4
Wernisaż: 6 sierpnia 2021 r, godz. 18:00
Termin wystawy: 06-29 sierpień 2021 r.
Kuratorzy: Marta Borgosz, Sonia Ruciak, Michał Marek
Wstęp bezpłatny

Czasem trudno nazwać to, co czujemy. W takich chwilach pomocą staje się sztuka, która poprzez obrazy i obiekty próbuje wyrazić to, czego doświadczamy. Kuratorzy wystawy Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na temat wybrali dobrze znaną nam z historii ideę „przesilenia”. To właśnie ta koncepcja przez wieki pomagała człowiekowi zrozumieć cykliczność świata, czy zmianę pór roku. Wiele kultur celebrowało przesilenia, a wraz z nimi siły natury, którym podlegamy. Korzystając z tego historycznego znaczenia łatwiej zrozumieć to, co dzieje się ze światem obecnie.

Publicyści, politycy, naukowcy wieszczą, że światu przyszło się mierzyć obecnie z największym kryzysem od czasów II wojny światowej. Zmęczone narody czekają z nadzieją na koniec, czy może na początek, tylko czego? – mówi Michał Marek, jeden z kuratorów wystawy.

„Przesilenie” jest zapowiedzią zachodzących na naszych oczach przemian, ich interpretacją, może jedynie przewidywaniem transformacji? Pełni niepewności, pozostajemy w zawieszeniu, czekamy… – dodaje Sonia Ruciak z Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje prace z różnych okresów działalności Wydziału. Jak więc o przemianach dookoła nas myślą i myśleli artyści? I jaką sztukę tworzą, by zrozumieć świat? O tym będzie się można przekonać już 6 sierpnia, odwiedzając BWA Krosno.

Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa pomoże nam poradzić sobie ze zmianą, która, jak przyznaje Marta Borgosz, Dziekana Wydziału Malarstwa wrocławskiego ASP, jest jedną wielką niewiadomą.

– Czekając na przesilenie łudzimy się, że pewnego ranka obudzimy się w nowym świecie. Czasem iskra rzucona na zapisany kawałek kartonu wznieca gwałtowny płomień, po którym następuje cisza. A w środku się tli – pełzająca ewolucja lub rewolucyjna fala. Koniec końców coś musi się zdarzyć, wahadło powinno odchylić się w którąś stronę. Więc czekamy i/lub działamy, będąc w przesileniu, w presji i ciśnieniu zachodzących zmian. Jak będzie?

Wystawę można oglądać bezpłatnie w godzinach funkcjonowania galerii do 29 sierpnia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x