wtorek, 21 maja, 2024
AktualnościWydarzenia

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

 • Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol.
 • To co możemy przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane.
 • Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, statkiem, czy samolotem.
 • Sprawdź co i w jakiej ilości możesz przewozić przez granicę, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki.

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy lub morski).

Mężczyzna, kobieta, dwoje dzieci przy samochodzie z otwartym bagażnikiem. Napis: Jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, zgłoś prezenty o wartości ponad 300 euro.

Jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, zgłoś prezenty o wartości ponad 300 euro.

Kobieta, mężczyzna, dwoje dzieci na lotnisku. Napis: Jeśli podróżujesz statkiem lub samolotem, zgłoś prezenty, których wartość przekracza 430 euro.

Jeśli podróżujesz statkiem lub samolotem, zgłoś prezenty których wartość przekracza 430 euro.

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz na teren UE przywieźć bez granicznej kontroli sanitarnej tylko na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych.

Wędlina. Napis: Na teren UE nie można przywozić żywności pochodzenia odzwierzęcego.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucić je do specjalnego pojemnika.

Wyroby tytoniowe

Podczas przekraczania granicy UE zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych. Limity zależne są od rodzaju transportu.

Mężczyzna i kobieta z mapą. Napis: Jeżeli przyjeżdżamy do UE, możemy ze sobą przywieźć: 40 papierosów, lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli wracasz do UE transportem lądowym, to możesz przywieźć z podróży:

 • 40 papierosów, lub
 • 20 cygaretek, lub
 • 10 cygar, lub
 • 50 g tytoniu do palenia.

Walizki i samolot pasażerski za oknem. Napis: Jeżeli przylatujemy lub przypływamy do UE, możemy przywieźć: 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu do palenia.

Jeżeli wracasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

 • 200 papierosów, lub
 • 100 cygaretek, lub
 • 50 cygar, lub
 • 250 g tytoniu do palenia.

Alkohol

Kobieta i mężczyzna z walizką przy oknie. Napis: Wracając z zagranicy (z krajów poza UE) możemy przywieźć ze sobą: 1 l alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka), 2 l alkoholu do 22% (np. likier), 4 l wina, 16 l piwa.

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli wracasz z krajów poza UE i zachowasz limity:

 • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka),
 • 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier),
 • 4 litry wina,
 • 16 litrów piwa.

Pieniądze

Dwie dziewczyny i chłopak z gitarą. Napis: 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie). Maksymalnie taką kwotę możesz przewieźć w gotówce przez granicę bez zgłoszenia. Zgłoś, jeśli przewozisz więcej!

Maksymalnie 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej KAS.

Gatunki zagrożone wyginięciem

Papuga. Napis: Przewóz gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Figurka słonia zrobiona z kości słoniowej. Napis: Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo. Grozi za nie kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Słonie. Napis: Nigdy nie kupuj produktów z kości słoniowej.

Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest zabroniony.

Gepard. Napis: Wszystkie dzikie koty są gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Wyroby wykonane z gatunku zagrożonego wyginięciem są okazami CITES.

Dzikie koty są też gatunkami zagrożonymi wyginięciem.

Bagaż

Dziewczyna z telefonem na lotnisku. Napis: Pilnuj swojego bagażu i zawsze pakuj się samodzielnie. Nigdy nie bierz przesyłek od nieznajomych.

Podczas wakacji zachowaj ostrożność, aby nie stać się ofiarą przemytników.

Pamiętaj! Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę.

Źródło: MF

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x