środa, 24 lipca, 2024
AktualnościPolitykaWydarzenia

Izba skontroluje Brzozów? [FELIETON]

Próba kombinacji kosztem Mieszkańców? Ufamy, że nie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Brzozowie (poniedziałek, 30.09. bm.) wyszły na jaw nieznane dotąd fakty związane z działalnością władz samorządowych gminy Brzozów. Otóż zdaniem radnych tegoroczne podwyżki cen za odbiór śmieci były bezzasadne, przynajmniej w części. Pojawiło się domniemanie, że władze gminy – konkretnie Burmistrz Brzozowa – podwyżkami tymi mógł pokrywać inne, bliżej nieokreślone wydatki. Sami zainteresowani w tej sprawie nabrali wody w usta. Przedstawione przez Burmistrza Brzozowa i przyjęte przez Radę Miejską w Brzozowie sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu gminy za 2018 r.  wykazało, że  dochody z opłat za wywóz nieczystości (śmieci) wyniosły ok. 1,2 mln zł, zaś związane z tym wydatki to ok. 980 tys. zł, co w efekcie dało nadwyżkę w wysokości 227 tys. zł. Po szczegóły odsyłamy na stronę UM w Brzozowie. Tymczasem burmistrz podczas sierpniowej sesji RM uzasadnił podwyżkę cen opłat za wywóz śmieci koniecznością zapłaty zaległych rachunków (faktur) za 2018 r. Można zatem domniemywać, że albo władze Brzozowa mijają się z prawdą, twierdząc, że po zeszłym roku pozostała nadwyżka finansowa, albo tegoroczne podwyżki (generujące podobny wzrost dochodu, tj. rzędu 200-300 tys.) mają inne, zakamuflowane przeznaczenie.  W tej sytuacji grupa radnych zdecydowała się w interesie Mieszkańców  zwrócić do Regionalnej Izby Obrachunkowej o prześwietlenie danych opublikowanych przez Burmistrza Brzozowa w jego sprawozdaniu rocznym i sprawdzenie legalności tych działań. O fakcie tym poformował podczas sesji w ostatnim dniu września radny Daniel Boroń, prosząc burmistrza Szymona Stapińskiego o odniesienie się do przedstawionych faktów. Ten jednak zasłonił się milczeniem i ograniczył się tylko do prośby o sprecyzowanie pytania w interpelacji pisemnej, co widzieli wszyscy obserwujący obrady RM. Sprawa zatem czeka na ciąg dalszy.  Wychodzi na to, że problem śmierdzi i chodzi nie tylko o śmieci.

red

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Śmieć
Śmieć
4 lat temu

Ebay heh heh absurd chcemy

Smieciarz
Smieciarz
4 lat temu

A może ktoś zagladnie na, stronę gminy Przemyśl??? Tam to dopiero śmierdzi PS poczekajmy do czasu aż PGK przestanie wywozic śmieci a, gmina ogłosi przetarg a, kwoty będą zbliżone….

brzozow
brzozow
4 lat temu

nie tylko izba obrachunkowa się tym zajmie

brzozow
brzozow
4 lat temu

ludzie chcieliście zmian macie dobra zmiany tam gdzie jest strefa ekonomiczna wywożona jest zienia ciekaw jestem kto za to kasę bierze i w czyim jest to interesie

Trebor
Trebor
4 lat temu

Trzeba po prostu zrobić kontrolę i po problemie.To nie średniowiecze gdzie tępy zarządca będzie buckał prostego chłopa.Patrzmy włodarzą na łapy bo jak widać czyste nie są.

Dramat
Dramat
4 lat temu

a konkurencyjny portal milczy i zamiata wszystko pod dywan

Ludzie słuchajcie
Ludzie słuchajcie
4 lat temu

Jeśli chodzi o podwyżkę śmieci w gminie Brzozów to jest to perfidna zmowa radnych i burmistrza w celu wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy od mieszkańców i nie ma nic wspólnego z jaką podwyżką ceny za śmiecie. Dowiedziałem się w Krośnie bo tam są wywożone śmieci z powiatu brzozowskiego czy też sanockiego że stawkę za odbiór i wywóz śmieci ustala tylko i wyłącznie gmina tzn radni i burmistrz. Do tego powinien być rozpisany przetarg na wywóz śmieci a w Brzozowie nie było lub był tylko dlaczego wygrało Gospodarka Komunalna w Brzozowie podległa burmistrzowi jak jest taka droga. We wszystkich sąsiednich gminach zostały rozpisane… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lat temu

A co przetarg i pgk maja do wysokosci oplat. Posiadam informacje ze komunalna jest tansza od reszty. Cene za zagospodarowanie ustalaja instalacje wiec nie pisz bzdur.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x