czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościKROSNOWydarzenia

Inscenizacja uroczystości odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w 90. rocznicę wydarzenia

Spójne połączenie fotografii i teatru, przeszłości i teraźniejszości potrafią stworzyć nowe możliwości dla wydarzeń tworzonych dla i z publicznością. Wszystkich mieszkańców miasta i przyjezdnych zapraszamy do udziału w inscenizacji uroczystości odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza. Wracając do 1932 roku, uczestnicy wydarzenia poznają postaci, które brały udział w odsłonięciu pomnika, ale także sami się w nie wcielą. 22 października o godzinie 16.45 zapraszamy na plac Konstytucji 3 Maja w Krośnie.

Miejsce: Plac Konstytucji 3 Maja, Krosno, woj. podkarpackie

Termin: 22 października 2022, godz. 16.45

W trakcie wydarzenia opowiemy się o zasługach Ignacego Łukasiewicza dla miasta, powiatu, kraju i świata. Odsłonimy pomnik, zapalimy lampę, obejrzymy współczesne projekcje. Oprawę artystyczną inscenizacji zapewniają Miejska Górnicza Orkiestra Dęta i Chór Mieszany ZNP i RCKP Echo. Zostanie wykonane także pamiątkowe zdjęcie, na wzór wykonanego 90 lat temu – mówią organizatorzy.

W ramach wydarzenia zostaną wykonane pamiątkowe zdjęcia przybyłych na inscenizację mieszkańców i przyjezdnych. Fotografia – na wzór tej wykonanej przez Rudolfa Kaskę w 1932 roku – trafi na wystawę plenerową na murze kapucyńskim, na której znajdzie się kilkanaście zdjęć wykonanych podczas odsłonięcia pomnika.

Fotografie „kamerą skrzynkową” wykona prawnuk Rudolfa Kaski – Jakub Kaska. Tym bardziej więc zachęcamy do stylizacji ubioru na tamte czasy. Niech inspiracją będą żurnale z modą lat 30. XX wieku. Być może za 90 lat powstaną kolejne fotografie – zastanawiają się organizatorzy.

Dzisiejszy plac Konstytucji 3 Maja, 90 lat temu wypełniony był po brzegi, w uroczystości wzięły udział znamienite postaci, przedstawiciele środowisk naukowych, artystycznych, politycznych, zagraniczne delegacje. W tym roku udział w inscenizacji zapowiedziały środowiska związane z przemysłem naftowym, przedstawiciele lokalnych szkół i uczelni, zespoły artystyczne, harcerze, strażacy. Zaproszeni zostali dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, a wiedząc, jak ważna jest lokalna społeczność, organizatorzy liczą także na jej zaangażowanie i wkład w piękną historię miasta.

Fotografie, które zobaczyć będzie można na wystawie, przekazane zostały przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, a sami organizatorzy mają nadzieję, że zdjęcia z sobotniego wydarzenia zasilą archiwum i za kilkadziesiąt lat ktoś doceni ich wartość. Z kolei część ze stylizacji i rekwizytów, które zobaczyć będzie można podczas wydarzenia, pochodzi z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Za reżyserię inscenizacji odpowiada aktor i krośnianin – Jacek Buczyński.

Wstęp: wolny

Organizatorzy: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Urząd Miasta Krosna, Krośnieńska Fundacja Rozwoju, Unia Przedsiębiorczych

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x