środa, 28 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWWydarzenia

Informacja o pojawieniu się niedźwiedzia w gminie Dydnia

W związku z informacjami o pojawieniu się niedźwiedzia w miejscowości Krzywe, na stronie Urzędu Gminy Dydnia zamieszczono apel do wszystkich osób udających się do lasów na terenie gminy.

–  (…) apeluję do wszystkich osób udających się do lasów na terenie naszej gminy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zastosowanie się do wskazówek dotyczących zachowania w przypadku spotkania niedźwiedzia.

Co zrobić, kiedy podczas wędrówek spotkamy niedźwiedzia? Szczególnie ostrożni powinniśmy być po zmroku. Niedźwiedzie mają znakomity węch i słuch, starają się unikać bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Kiedy już spotkamy zwierzę na naszej drodze najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi. W żadnym wypadku nie powinniśmy się rzucać się do ucieczki. Tym bardziej, że praktycznie nie mamy żadnych szans, gdyż niedźwiedzie potrafią osiągnąć szybkość nawet 60 km na godz.

W sytuacji, kiedy zwierzę jeszcze nas nie zauważyło, należy wycofać się powoli i cicho. Kiedy już nas widzi – wówczas należy zachować spokój, zostać w miejscu i obserwować jego reakcję. Najczęściej miś sam zejdzie nam drogi. Jeśli mimo to podejdzie bardzo blisko i zaczynie nas dotykać, należy położyć się płasko na brzuchu, osłonić rękoma głowę i szyję albo na boku w pozycji takiej jak ułożony jest płód, z głową wciśniętą między kolana i udawać martwego. Niedźwiedź nas obwącha i pójdzie dalej.

Źródło: gminadydnia.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x