sobota, 20 lipca, 2024
AktualnościRozrywkaWydarzenia

Historia szkłem zapisana [FOTO]

17 grudnia 2015 roku w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie została otwarta wystawa pt. „Historia szkłem zapisana. KHS – ludzie, miejsca, zdarzenia”. Jest to prezentacja fragmentów historii krośnieńskiego hutnictwa szkła, zapisanych na archiwalnych zdjęciach i zaakcentowanych przykładowymi wyrobami Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.

Działająca od lat 20. XX wieku Krośnieńska Huta Szkła dała początek tej gałęzi przemysłu w regionie. To w niej zdobywały umiejętności i fach, a z czasem także wykształcenie, pokolenia miejscowych hutników. Tu przyjeżdżali projektanci i artyści by tworzyć, we współpracy z hutnikami, wzory szklanych wyrobów. Niektóre z nich weszły do grupy istotnych dokonań polskiego wzornictwa przemysłowego, inne stały się ikoną czasów, przedmiotem marzeń tysięcy Polaków.

Czas i kruchość szklanej materii, a także zmieniająca się moda sprawiły, że niewiele z nich przetrwało. Nie odeszły jednak w zapomnienie. Część jest nadal obecna w ofercie KHS KROSNO S.A., inne dostarczyły inspiracji dla przedmiotów z nowych linii, jeszcze inne utrwalone zostały na fotografiach.

CDS jest w posiadaniu obszernego archiwum fotograficznego, z którego tylko niewielki fragment znajduje się na wystawie. Zarejestrowane na zdjęciach osoby i wydarzenia, uchwycone w kadrze wysiłki hutniczych zespołów oraz zmieniająca się sceneria hal produkcyjnych, składają się na ciekawy i różnorodny dokument obrazujący dzieje krośnieńskiej huty, bardzo silnie wrośniętej w gospodarczy i społeczny pejzaż miasta.

Dla Krośnian będzie to okazja na „powrót do przeszłości”, przypomnienia wielu wydarzeń i postaci tworzących szklaną historię. Dla przyjezdnych gości zaś, historyczny spacer przedstawiający bogatą tradycję i imponujące osiągnięcia w zakresie produkcji szkła, dzięki którym Krosno dumnie nosi tytuł „Miasta Szkła”.​​​​

Tekst i foto Krzysztof Sebastiański

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ames@interai.eu
8 lat temu

Świetna wystawa

Oliwia
Oliwia
8 lat temu

Wystawa pełna piękna i uroku! Cieszy oczy i inspiruje. Polecam każdej artystycznej duszy zobaczyć i przeżyć osobiście tę przygodę z historią i szkłem w tle!

Ola
Ola
8 lat temu

Piękne szkło i piękne prace

Janusz
Janusz
8 lat temu

Bardzo fajny reportaż i ciekawe zdjęcia

4
0
Would love your thoughts, please comment.x