niedziela, 25 lutego, 2024
AktualnościRYMANÓWSportWydarzenia

Grzegorz Nowotarski z Rymanowa Mistrzem Świata w Armwrestlingu!

W dniach 26 września – 2 października 2022 odbyły się we Francji, Mistrzostwa Świata w Armwrestlingu (siłowanie na ręce). Polskę jako zawodnik oraz Kapitan Reprezentacji, reprezentował rymanowianin, Grzegorz Nowotarski z klubu Spartan Rymanów.

Grzegorz opowiedz nam jak wyglądała twoja droga po tytuł Mistrza Świata:

“Uff, dużo by opowiadać.

Moje przygotowania zaczęły się we wrześniu 2021 roku. Już wtedy cały plan treningowy był ułożony stricte pod tę jedną imprezę tj. Mistrzostwa Świata. Ale od początku….

Wpierw musiałem się zakwalifikować do Kadry Narodowej (wygrać Mistrzostwa Polski lub być drugi), udało się to pierwsze, czyli tytuł Mistrza Polski, który kwalifikuje mnie na Mistrzostwa Europy i Świata. Niestety na Mistrzostwach Polski uszkodziłem sobie bark  i musiałem poddać się operacji, która odbiła się na przygotowaniach prawej ręki na Mistrzostwa Europy. Rehabilitacja była na tyle długa, że postanowiłem wystartować tylko na lewą rękę na Mistrzostwach Europy aby maksymalnie zrehabilitować prawą do Mistrzostw Świata.

Przerwa między Mistrzostwami Polski, a Europy była krótka, bo zaledwie 6 tygodni. Na szczęście Mistrzostwa Europy odbywały się w Polsce, więc na swoim terenie człowiek czuje się pewniejszy. I tak w dniu 28 maja zdobyłem swój pierwszy medal Mistrzostw Europy na lewą rękę, w dodatku ZŁOTY.

Mając już pewne doświadczenie w walkach z przeciwnikami, wiedziałem co jeszcze trzeba poprawić aby forma na Mistrzostwa Świata była maksymalna. Przez następne 5 miesięcy regenerowałem rękę prawą oraz trenowałem rękę lewą, starając się nie doprowadzić do następnej kontuzji, która zaprzepaściłaby moje szanse na medal.

W dniach 26 września – 2 października 2022 świat Armwrestlingu skierował swoje oczy na Francję, gdzie odbywał się turniej. Czułem się dobrze przygotowany, dodatkowo miałem przewagę psychiczną nad rywalami jako Mistrz Europy.

W dniu 28 września mój pierwszy dzień rywalizacji, ręka lewa… w szale rywalizacji gdzie każda walka wymagała 100% wkładu fizycznego jak również psychicznego doszedłem do Finału bez porażki, co było dla mnie miłym zaskoczeniem i potwierdzeniem przygotowanej formy.

Kilka godzin odpoczynku i wieczorem Finały Mistrzostw Świata, co tu dużo mówić, trzeba pooglądać.

Walka finałowa z zawodnikiem z Finlandii (Lasse Lunkeinen), ustawienie zawodników, komenda ready go i rozerwanie, bardzo wyrównane siły obu zawodników. Wiązanie w paski, kolejne ustawienie i start, dociskam rękę przeciwnika do poduszki bocznej i euforia zwycięstwa.

Niestety nie trwała długo, Fin składa protest, że został skopany przeze mnie podczas ustawienia i nie mógł się skupić na walce. Po 15 minutach protest został uznany i ponowna walka finałowa. Tym razem zaczynamy już związani w paski, sędzia ustawia nasze dłonie, po czym kolejny raz komenda Ready Go i kolejny raz, tym razem bez kopania ręka Finlandczyka ląduje na bocznej poduszce. Sędziowie wskazują jednoznacznie moją wygraną.

Emocje sięgają zenitu, jeszcze do mnie nie dotarło, że zostałem Mistrzem Świata w kategorii 86 kg lewa ręka.”

Podium wyglądało następująco:

1 miejsce – Grzegorz Nowotarski POLSKA

2 miejsce – Lasse Lunkeinen FINLANDIA

3 miejsce – Stanley Hamilton WIELKA BRYTANIA

Spartan Rymanów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x