czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościKROSNORozrywkaWydarzenia

Granica między nami a przyrodą. Jutro wernisaż

Artyści i artystki, których wychowało lub zachwyciło Krosno, pytają o miejsce człowieka w przyrodzie. Jutro wernisaż “Mikrobiomu”, organizowanego przez BWA Krosno w niewykorzystanym lokalu przy Rynku krośnieńskim.

Dla wielu z nas wycieczki do lasu były oddechem podczas pandemii. W naszych miastach są drzewa, trawy, ale też cała masa mikroorganiznów. Nad tym, czy jest jakaś wyraźna granica między nami a przyrodą zastanawia się 6 artystek i artystów z Polski i spoza jej granic, na różne sposoby związanych z Krosnem. Efekty ich pracy do zobaczenia już jutro podczas wernisażu wystawy “Mikrobiom” w centrum Krosna.

Wystawa “Mikrobiom”

Wernisaż: 16 listopada, godz.19:00.

Wystawa czynna od 16 do 29 listopada 2021.

Adres: ul. Rynek 19, Krosno

Artyści i artystki:

Natalia Ałtorcewa, Ewa Goral, Barbara Kasprzycka, Aleksandra Pulińska, Tomasz Rolniak, Zhenya Sharwina.

Kuratorka:

Martyna Karpowicz

Organizator: BWA Krosno

Tym razem, by wydarzenie odbywało się jak najbliżej “serca” Krosna, wystawa będzie miała miejsce w niewykorzystanym lokalu pod adresem Rynek 19. Tytuł wystawy oznacza ogół mikroorganizmów zasiedlających dane środowisko, takich jak bakterie, grzyby, drobne jednokomórkowce, czy wirusy.

– W ciele człowieka mikrobiom wpływa na rozwój i różnorodne funkcje organizmu oraz na wzajemne zależności i interakcje ze środowiskiem. To nie tylko wrogie nam formy życia, ale też takie, które żyją razem z nami na co dzień. Koncepcja wystawy oparta jest na metaforze mikrobiomu jako sfery wolności. Podważa istnienie wyraźnej granicy między nami a światem. Równocześnie pokazuje, jak drobne elementy tworzą wielkie zjawiska – mówi Martyna Karpowicz, kuratorka wystawy “Mikrobiom”.

W wystawie biorą udział osoby na różne sposoby związane z okolicami Krosna – urodziły się tu i wyjechały, urodziły się tu i zostały, mieszkały tu przez chwilę, przyjechały na rezydencję. Ich prace łączy temat organizmów, które porastają, przenikają, podważają granice. W imię przekraczania granic zaproszone zostały również artystki spoza granic Polski, które w swojej twórczości poruszają podobne tematy, a dzięki sieci internetowej zaprezentują swoje prace i przenikną do miejskiej tkanki Krosna.

Prace prezentowane na wystawie odnoszą się wprost do motywu mikroorganizmów, mikroflory, grzybów – ale zarówno wystawa, jak i projekt, którego jest częścią, przenoszą metaforę mikrobiomu również w sferę społeczną. Odnoszą się do pozornie niezwiązanych ze sobą działań jednostek i ich wpływu na kształt tożsamości miasta – także takiego, jakim jest Krosno.

„Mikrobiom” jest częścią projektu „Mikroklimat. Ptaki i rowery”, stanowiącego krośnieńską odsłonę międzynarodowego projektu „Birds & Bicycles”, krążącego wokół metafor wolności i przekraczania granic. Główna metafora projektu jest prosta: ptaki od zawsze są symbolem wolności, a rowery to ekologiczna technologia, która daje wolność poruszania się.

Partnerzy i wsparcie projektu:

Fundacja “Rosyjsko-Polskie Centrum Dialogu i Porozumienia” (Moskwa, Rosja)

NGO „Centrum Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych” (Moskwa, Rosja)

Centrum Kultury “Ukraintsev Chambers” (Moskwa, Rosja)

Centrum Kultury Współczesnej “Rails” (Twer, Rosja)

“Wyhod” Media Centre (Pietrozawodsk, Rosja)

DK KADR Dom Kultury (Warszawa, Polska)

Galeria BWA Krosno (Krosno, Polska)

German Federal Foreign Office for the Expansion of Cooperation with Civil Society in the Eastern Partnership Countries and Russia (Berlin, Niemcy)

Instytut kultury miejskiej (Gdańsk, Polska)

Wirtualne Muzeum Antropocenu (Polska)

Momentum Gug (Berlin, Niemcy)

Galeria Izmailovo Moskiewskich Hal Wystawowych (Moskwa, Rosja)

Galeria Miras (Ufa, Rosja)

Centrum Kultury i Oświaty Republiki Baszkortostanu „Odrodzenie” (Ufa, Rosja)

Wydarzenie na Facebooku dot. wernisażu:

https://fb.me/e/4dVYZHAOM

Strona internetowa wydarzenia:

http://www.bwakrosno.pl/aktualnosc-415-mikrobiom.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x