czwartek, 13 czerwca, 2024
AktualnościWydarzenia

Gminy zakupią sprzęt swoim OSP

Dzięki 8,5 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości podkarpaccy strażacy ochotnicy pozyskają sprzęt ratowniczy niezbędny do pomocy ofiarom wypadków. Blisko 400 tys. zł z tej kwoty przypadnie na zakupy sprzętu i wyposażenia dla jednostek OSP z terenu powiatu brzozowskiego. 13 marca podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł uczestniczył w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w uroczystym podpisaniu i wręczeniu umów na udzielenie dotacji z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej dla przedstawicieli podkarpackich samorządów.

oesp22

Dzięki środkom z  Funduszu Sprawiedliwości podkarpaccy strażacy ochotnicy pozyskają, za pośrednictwem samorządów, nowoczesny sprzęt niezbędny do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa, często przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jak podkreślił wiceminister Warchoł, strażacy ochotnicy pojawiają się często przed innymi służbami na miejscu wypadków drogowych, a pierwsze chwile po zdarzeniu są decydujące dla życia i zdrowia ludzkiego, dlatego tak ważne jest wyposażenie w niezbędny sprzęt ratowniczy. – Prawie 1300 jednostek ochotniczych straży pożarnych otrzyma konkretną pomoc w wymiarze 8,5 mln zł – powiedział wiceminister.

oesp11

Na Podkarpaciu wsparcie trafi do 149 samorządów. Otrzyma je również wszystkie 6 gmin z terenu powiatu brzozowskiego. Łączna kwota zakupów wyniesie 398 585,00 zł. Samorządy gminne dokonały rozpoznania potrzeb swoich jednostek strażackich. Lista zakupów obejmuje gł.: defibrylatory, torby medyczne, zestawy do ratownictwa drogowego, deski ortopedyczne, w tym deski pediatryczne, radiotelefony i kamizelki ratownicze KED. 

Na podst. inf. PUW Rzeszów