czwartek, 13 czerwca, 2024
Aktualności

Fundacja Pomocy Dzieciom podsumowuje miniony rok

Rok 2017 był dla Fundacji Pomocy Dzieciom wyjątkowy, ponieważ obchodziliśmy 15-lecie powstania. Za cel stawiamy sobie pomoc dzieciom ubogim, chorym, niepełnosprawnym czy pochodzącym z rodzin patologicznym. Podopieczni mogą pozyskiwać 1% podatku dochodowego w ramach prowadzonych przez nas subkont.

Wioska Dziecięca
Od 2012 roku budujemy w Brzozowie Wioskę Dziecięcą – kompleks sześciu domów dla sierot biologicznych i społecznych. Ma to być miejsce otwarte dla każdego dziecka. Pragniemy, by doświadczyły one miłości oraz nauczyły się tę miłość przekazywać innym. Obecnie ukończone są dwa domy, w jednym z nich mieszka rodzina z pięciorgiem dzieci, przygotowująca się do bycia rodziną zastępczą; natomiast w drugim odbywają się warsztaty dla dzieci. W skład Wioski Dziecięcej wejdzie też Mała Akademia Życia – miejsca edukacji, wypoczynku i rozwoju. W październiku rozpoczął się remont budynku przeznaczonego na ten cel. Inwestycja ta jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz darowiźnie od króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza Al. Su’uda. W odpowiedzi na apel Fundacji z prośbą o wsparcie przekazał 100 tysięcy dolarów. Pod koniec listopada gościliśmy w Brzozowie przedstawicieli Królestwa Arabii Saudyjskiej, którzy uroczyście przekazali czek Prezesowi Fundacji, p. Andrzejowi Bieńczakowi.

Warsztaty i wycieczki
Z roku na rok Fundacja poszerza zakres działalności, organizuje coraz więcej wydarzeń. W 2017 roku kontynuowaliśmy projekt „Aktywna młodzież sposobem na aktywne społeczeństwo”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Inicjatywa skierowana była do dwóch grup wiekowych: dzieci od 11 do 13 roku życia (dla nich utworzono Akademię Kreatywnego Rozwoju) oraz młodzieży od 16 do 18 roku życia (Młodzieżowa Rada Fundacji). Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach malarskich poprowadzonych przez p. Tadeusza Masłyka w Galerii ART.VICI w Górkach. W ramach zajęć z papieroplastyki przygotowali ozdoby wielkanocne oraz exploding boxy jako prezenty na Dzień Matki. Członkowie Akademii Kreatywnego Rozwoju zorganizowali również zbiórkę książek, które trafią do biblioteki Małej Akademii Życia. Zadbaliśmy też o to, by dzieci i młodzież poznawały atrakcje regionu. Uczestniczyli oni w wycieczce do pobliskiej Starej Wsi. Odwiedzili bazylikę pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej oraz Ogród Biblijny. Oczywiście nie mogło zabraknąć wizyty w Bieszczadach i skansenie w Sanoku. Takie spotkania sprzyjają nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale też integracji.

W czasie ferii zimowych dla podopiecznych Fundacji przygotowaliśmy kilka spotkań. Na warsztatach plastycznych tworzyli ozdoby karnawałowe i prezenty na walentynki. Dużym zainteresowaniem cieszył się tradycyjny kulig w Czardworku oraz wizyta na lodowisku w Sanoku. Nie zabrakło bitwy na śnieżki i lepienia bałwana. Walor edukacyjny miały warsztaty zorganizowane przez pracowników ING Banku Śląskiego pt. „Przedsiębiorczość – od pomysłu do sukcesu”. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie cechy ma osoba przedsiębiorcza oraz jak założyć własną firmę.

W czerwcu ruszył projekt pod patronatem Fundacji pn. „Drugoklasiści na tropie tradycji”. Uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi poznali tradycje regionalne, dowiedzieli się jak hoduje się zwierzęta, wyrabia nabiał i piecze chleb. Wzięli udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Na Równiach” w Górkach. Tam mogli w praktyce zaobserwować powyższe czynności.

Dzień Dziecka
Już po raz kolejny zorganizowaliśmy piknik z okazji Dnia Dziecka. Tym razem odbył się w Parku Jordanowskim w Brzozowie. Zabawy dla najmłodszych poprowadzili animatorzy z Teatru Bazyl z Rzeszowa. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, pokazy baniek mydlanych, pokaz tresury psów oraz nagrody za udział w zabawach. Dodatkowo każde dziecko otrzymało słodki upominek. Imprezę uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starej Wsi oraz Szkolny Teatr Lalki i Aktora z Turzego Pola.

Aktywne wakacje
Kolejnym zadaniem był projekt „Jedz i żyj zdrowo”, dofinansowany ze środków Powiatu Brzozowskiego. Jego celem było uświadomienie dzieci i młodzieży tego, jak ważny jest zdrowy styl życia oraz jak to co jemy wpływa na nasze zdrowie. Uczestnicy w czasie zajęć z psychologiem uczyli się, jak okazywać emocje oraz jak rozładowywać stres. Zorganizowano też spotkanie dla rodziców, aby doradzić im, jak rozmawiać ze swoimi pociechami i jak dbać o ich dietę. Nasi podopieczni pod okiem pani dietetyk zrobili zdrowe i proste przekąski, które śmiało mogą przygotować w domu. A ponieważ zdrowy styl życia to nie tylko dieta, ale też ruch, dzieci i młodzież odbyli spacer po brzozowskim lesie oraz uczestniczyli w zajęciach na basenie.

W 2017 roku Fundacja zorganizowała już drugą edycję „Twórczych wakacji”. Projekt dofinansowała Gmina Brzozów. Był on szansą dla dzieci, które nie wyjeżdżały na wypoczynek. Dzięki zajęciom mogły rozwinąć swoje pasje, poznać nowe osoby oraz ciekawie spędzić czas. Odbyły się zajęcia z psychologiem uczące brania odpowiedzialności za wypowiadane słowa. W trakcie warsztatów wikliniarskich uczestnicy dowiedzieli się, jakie są gatunki wikliny, a także sami przygotowali piękne koszyki i wazony. Natomiast na zajęciach z ceramiki powstały zawieszki w kształcie serc i uśmiechniętych buzi. Popularnością wśród chłopców cieszyły się warsztaty stolarskie. Wspólnymi siłami, pod okiem instruktora stworzyli stół. Podsumowaniem projektu była wycieczka do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Dzięki pokazom interaktywnym dzieci poznały poszczególne etapy powstawania i obróbki szkła. Ale nie skończyło się na obserwacji. Uczestnicy mogli malować na szkle, wybijać szklane monety i spróbować wydmuchać szklane bańki.

Równolegle odbywał się cykl spotkań dla młodzieży pn. „Pomoc z efektem „w@w”, prowadzonych przez pracowników portalu pracuj.pl. Przybliżyli oni uczestnikom aktualną sytuację na rynku pracy, doradzili jak wybierać dalszą ścieżkę kształcenia. Zaprezentowali również jak przygotować CV, którym zainteresuje się pracodawca oraz jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Koniec wakacji to również czas, kiedy Fundacja przygotowuje wyprawki szkolne dla dzieci z ubogich rodzin. Dzięki hojności darczyńców w tym roku rozdaliśmy 51 wyprawek dla dzieci ze szkół podstawowych w Brzozowie, Humniskach, Przysietnicy i Starej Wsi.

Poznajemy kulturę sąsiadów
Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Fundacji zorganizowano projekt „Save our planet” dofinansowany przez program Unii Europejskiej Erasmus+. W wyniku współpracy Fundacji oraz Strednej odbornej školy Andyho Warhola z miejscowości Medilaborce na Słowacji przygotowano dziewięciodniową wymianę młodzieży polskiej i słowackiej. Celem projektu było poszerzenie wiedzy i zwiększenie świadomości ekologicznej. W spotkaniu wzięło udział 10 uczniów polskich i 10 słowackich. Główne spotkanie odbyło się w Poroninie k. Zakopanego. Młodzież zwiedziła nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Zakopanem, elektrownię wodną w Niedzicy. W trakcie wieczorków narodowych uczestnicy pogłębiali wiedzę dotyczącą sąsiednich krajów. Odbyły się też lekcje języka polskiego i słowackiego. Przygotowano także konkurs fotograficzny na zdjęcie najlepiej obrazujące kontakt współczesnego człowieka z przyrodą. Rezultatem pracy młodzieży jest komiks oraz konspekt dla nauczycieli do nauczania ekologii. Początkiem grudnia młodzież polska pojechała z rewizytą do Medilaborzec na Słowacji. Uczestnicy odwiedzili Muzeum Andy Warhola oraz cerkiew prawosławną pw. Ducha Świętego.
Jednak wymiana nie była jedynym wyjazdem zagranicznym. Pod patronatem Fundacji dzieci uzdolnione muzycznie ze szkół podstawowych w Brzozowie i Starej Wsi wzięły udział w międzynarodowych warsztatach wokalnych w ramach programu TenSing zorganizowanych przez YMCA DAP w czeskim Krnov. Celem programu było uczenie dzieci wyrażania siebie poprzez kulturę. W czasie trzydniowych warsztatów grupa z Polski wraz z grupą czeską brała udział w zajęciach z emisji głosu oraz zachowań scenicznych. Była to też okazja do wzajemnego poznawania kultury polskiej i czeskiej, a także do zwiedzania miasta. Punktem kulminacyjnym były dwa koncerty w kościele ewangelickim w Krnov.

Serce dla serca – koncert dla Huberta
Włączyliśmy się też w pomoc Hubertowi Pelcowi – 8-letniemu chłopcu chorującego na padaczkę lekooporną. Wraz z uczniami szkół podstawowych z Brzozowa, Humnisk, Starej Wsi, Turzego Pola, Przysietnicy oraz Gimnazjum w Brzozowie przygotowaliśmy koncert charytatywny, z którego dochód w całości przekazaliśmy na rehabilitację Huberta. Gośćmi specjalnymi koncertu byli podopieczna Fundacji Ania Dąbrowska oraz Michał Szuba – Miguel Moon i Marta Bujalska.

Święta tuż-tuż
W grudniu podopieczni Fundacji zostali zaproszeni na Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe organizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje: konkursy, gry, zabawy ruchowe, malowanie twarzy i zajęcia plastyczne. Nie zabrakło również spotkania ze świętym Mikołajem, który rozdał najmłodszym prezenty.
W ramach przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia Fundacja zrealizowała projekt pn. „W oczekiwaniu na Gwiazdkę”, współfinansowany przez Fundację PKO Banku Polskiego oraz ze środków z akcji „Radek biega, Ty pomagasz!”. Uczestnicy warsztatów przygotowali kartki świąteczne, które zostały rozesłane do darczyńców i przyjaciół Fundacji. Na kolejnych zajęciach powstały ozdoby choinkowe: bombki, aniołki, gwiazdki i łańcuchy choinkowe. Podsumowaniem projektu było spotkanie świąteczne. Zaproszono na nie podopiecznych Fundacji z rodzicami, sponsorów i wolontariuszy. Spotkanie rozpoczęło się od połamania się opłatkiem i złożenia życzeń. Uczestnicy mogli również skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych. Dla dzieci przygotowano mnóstwo zabaw. Odwiedził je też święty Mikołaj, przynosząc podarki.

Co może zrobić każdy z nas?
Fundacja prowadzi również akcje, w które może się włączyć każdy. Należy do nich wolontariat „Dłonie pełne dobroci”. Wolontariuszem może zostać każdy, wystarczy po prostu chcieć podzielić się swoją pasją i talentem. Fundacja zachęca również nowożeńców, by poprosili gości weselnych o przyniesienie przyborów szkolnych i zabawek, które zostaną później przekazane dzieciom. W ramach akcji „Pokoloruj ich świat” można przekazywać cyklicznie dowolną kwotę na konto Fundacji, a my wykorzystamy te pieniądze na pomoc dzieciom chorym i ubogim.

Podziękowania

W tym miejscu pragniemy złożyć najszczersze podziękowania tym, którzy są z nami od lat, wspierają zarówno finansowo, jak i ofiarując swój czas. Bez Was nie moglibyśmy zrobić tego wszystkiego, o czym piszemy powyżej.

Rozpoczął okres rozliczeniowy, dlatego pozwalamy sobie przypomnieć numer KRS naszej Fundacji: 0000117587 i zachęcić Państwa do przekazywania 1% podatku dochodowego na pomoc potrzebującym dzieciom.

Zapraszamy także do odwiedzenia stron Fundacji: www.fpd.org.pl lub

www.wioskadziecieca.eu oraz profilu na Facebooku.

 

Beata Szostak

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x