poniedziałek, 20 maja, 2024
AktualnościSANOKWydarzenia

Fałszywe prawo jazdy miało go uchronić przed kwarantanną

Podkarpaccy strażnicy graniczni pełniący służbę w Korczowej i Barwinku ujawnili fałszywe prawa jazdy. W jednym z przypadków podróbka uprawnień kierowcy miała być podstawą do zwolnienia z …kwarantanny.

Zamknięcie większości przejść granicznych na Podkarpaciu z powodu pandemii wbrew pozorom nie wyeliminowało notowanej zazwyczaj przestępczości. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Korczowej – jedynego czynnego aktualnie przejścia na granicy z Ukrainą oraz strażnicy graniczni z Sanoka kontrolujący w Barwinku ruch ze Słowacją, ciągle zatrzymują fałszywe dokumenty.

12 maja w Barwinku, w trakcie kontroli 28-letniego ob. Polski wjeżdżającego do Polski ze Słowacji, strażnicy graniczni ujawnili podejrzane ukraińskie prawo jazdy. Mężczyzna podróżujący samochodem osobowym tłumaczył, że jest zawodowym kierowcą. Wnikliwa kontrola potwierdziła fałszerstwo dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami wszystkich kategorii. Mężczyzna przyznał, że oszustwo miało na celu ominięcie obowiązkowej kwarantanny, a dokument kupił na Ukrainie przez Internet. 28-latek został skierowany na obowiązkową kwarantannę, a po jej zakończeniu strażnicy graniczni będą kontynuować czynności w związku z oszustwem.

Z kolei w Korczowej od połowy marca mundurowi z SG ujawnili już kilkanaście fałszywych dokumentów. Głównie były to prawa jazdy wykorzystywane przez obywateli Ukrainy, część z nich zamierzała pracować w Polsce jako … zawodowi kierowcy. Funkcjonariusze SG ujawnili również m.in. 3 fałszywe dowody rejestracyjne oraz 2 zaświadczenia ADR uprawniające do przewozu materiałów niebezpiecznych. Zawsze w takich przypadkach wszczynane są postępowania karne, a osoby posługujące się fałszywkami najczęściej kierowane są z powrotem na Ukrainę.

Od początku 2020 roku podkarpaccy strażnicy graniczni ujawnili łącznie 182 fałszywe dokumenty, z czego ponad 50 to podróbki praw jazdy.

 

Źródło: BiOSG

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x