czwartek, 29 lutego, 2024
AktualnościBRZOZÓWKROSNORYMANÓWSANOKWydarzenia

Fałszywe dokumenty pobytowe i paszporty covidowe na granicy państwa

W trakcie kontroli granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski funkcjonariusze SG z Korczowej zatrzymali czterech obywateli Ukrainy z podrobionymi unijnymi certyfikatami covid, a także dwóch Syryjczyków z fałszywymi włoskimi dokumentami pobytowymi.

We wtorek (3 sierpnia) do odprawy granicznej w Korczowej podjechał bus wiozący obywateli Ukrainy do pracy w Polsce. W trakcie kontroli funkcjonariuszka SG ustaliła, że czterech mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat okazało fałszywe unijne certyfikaty potwierdzające szczepienie przeciw Covid (tzw. paszporty covidowe). Certyfikaty zawierały rzeczywiste dane osobowe, natomiast kody kreskowe odnosiły się do innych obywateli Ukrainy. Dane te ustalono dzięki szybkiej weryfikacji kodu QR. Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami do czego się przyznali. Zeznali, że sami przygotowali i podrobili certyfikaty.  W ten sposób chcieli uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności  zawieszeniu na rok.

W środę (4 sierpnia) strażnicy graniczni zatrzymali kolejnych dwóch cudzoziemców, tym razem z fałszywymi włoskimi dokumentami pobytowym. Dwaj Syryjczycy w wieku 25 i 28 lat przedstawili paszporty wydane w ich kraju oraz tytuły pobytowe uprawniające do pracy i zamieszkania na terytorium Włoch.  Jak się okazało dokumenty pobytowe były fałszywe. Dodatkowo w paszportach zamieszczone były fałszywe odbitki stempli włoskiej kontroli granicznej, które miały uwiarygadniać wcześniejsze podróże do UE. Cudzoziemcy przyznali się do próby wykorzystania fałszywek i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w  zawieszeniu na rok. Wydano im decyzję o odmowie wjazdu i zawrócono na Ukrainę.

Od początku 2021 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia ujawnili ponad 2,5 tysiąca fałszywych dokumentów. Wśród nich było m.in. siedem fałszywych certyfikatów covidowych i dwanaście tytułów pobytowych uprawniających cudzoziemców do pracy i zamieszkania w krajach europejskich.  

Źródło: BiOSG

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x